UYAP avukat portal girişi nasıl yapılır?

Adalet Bakanlığı’nın merkez birimlerindeki süreçlerinin hızlandırılması amacıyla hizmet sunan UYAP’ın avukat portalına girişle ilgili detayları bulabilirsiniz.

UYAP avukat portal girişi nasıl yapılır?
Enerji Zirvesi

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP), T.C. Adalet Bakanlığı merkez birimlerindeki iş süreçlerinin hızlandırılarak güvenilir hale getirilmesi amacıyla dijital ortamda hizmet sunuyor.  

İlk olarak 2001’de devreye alınan sistem, geliştirilmeye ve güncelleştirilmeye devam ediyor. 

Söz konusu dijital hizmet, vatandaşların bilgiye kolay ulaşmasını sağlamasının yanı sıra avukat portal bölümü ile yargı çalışanlarına hızlı ve güvenilir bir çalışma ortamı sunuyor.

SİSTEME NASIL GİRİŞ YAPILIYOR?

Bir avukat portala ulaşabilmesi için e-imza sahibi olması gerekiyor. Güncellemeler ve düzenlemelerin ardından portala, artık mobil imzayla da giriş yapılabiliyor. 

Sisteme giriş yapan avukatlar duruşma tarihlerinden davalarına, vekil oldukları dava dosyalarından vekil olmadıkları dosyaları hakim onayı ile inceleme imkanına kadar pek çok bilgiye ulaşabiliyor ve hizmet alabiliyor.

120 BİNİ GEÇTİ

Sistemde, 2013 yılında Barolar Birliğince üretilen 28 binden fazla e-imza bulunurken, söz konusu rakam 2018 yılı itibarıyla 120 bini geçmiş durumdadır.

Rakamın her geçen gün hızla artış gösterdiği belirtiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 15:50
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını