ÜRETİMDE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇTİLER

- Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde faaliyet gösteren firma, elektronik devrelerin tamamında kullanılan baskı devre kartlarının üretim ve ihracatını gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor- Firmanın teknik müdürü Kıvanç Mutlu:- "Baskı devre kartı üretiminde fiyat belirleyici konumdayız. Türkiye'de çalıştığımız firmalara sağladığımız fiyat avantajı ve ürün kalitesi sayesinde dışa bağımlılığın önüne geçmekteyiz"- "Yerli otomobil TOGG projesinde elektronik kart tasarım ve üretimi konusunda mühendislik altyapımızla hizmet vermekteyiz. Ayrıca yerli solunum cihazının çok kritik olan parçalarının da üretimini gerçekleştirdik"

ÜRETİMDE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇTİLER
Enerji Zirvesi

KOCAELİ (AA)  - Yüksek teknolojik özelliklere sahip baskılı devre kartlarına (PCB) olan ihtiyaç ve talebin artması dolayısıyla 17 sene önce kurulan Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki elektronik firması, üretimleriyle yurt içi ve dışında global firmaların onaylı tedarikçilerinden birine dönüştü.

İstanbul'da başlayan üretim faaliyetlerini artan talebi karşılamak üzere 2018 yılında Dilovası'ndaki İMES Organize Sanayi Bölgesine taşıyan firma, faaliyetlerini 7 bin metrekarelik kapalı alanda 60 çalışanla gerçekleştiriyor.

Elektronikle ilgili uygulamaların tamamında kullanılan, baskılı devre kartların üretimini gerçekleştiren Arte Elektronik, yurt içi ve dışındaki büyük aydınlatma, beyaz eşya, savunma sanayi, küçük ev aletleri ve otomotiv firmalarının önemli tedarikçileri arasında bulunuyor.

Türkiye'nin baskı devre kartlarında dışa bağımlılığına son veren firma, yaptığı ihracatla da ülke ekonomisine destek sunuyor.

AVRUPA'NIN SAYILI TESİSLERİ ARASINDA

Firmanın teknik müdürü  olan Kıvanç Mutlu, basın mensuplarına, yerli üretim elektronik baskı devre kartı yapan Türkiye'deki "en büyük" kapasiteli firma olduklarını anlattı.

Dilovası'ndaki tesislerde baskılı devre kartı üretimini yüksek hassasiyetle gerçekleştirdiklerini aktaran Mutlu, tesislerde yatay HASL lehim kaplama makinesine, otomatik serigrafi hattına ve yüksek hassasiyete ve kapasiteli CNC makine parkuruna sahip olduklarını dile getirdi.

Mutlu, baskı devre kartlarının tüm elektronik devrelerin içerisinde bulunduğunu belirterek, "Uzun bir geçmişe sahip olmakla birlikte ülkemizde önemi son yıllarda daha da artmıştır çünkü gizlilik içeren kritik ürün tasarımlarının ülke içerisinde kalması için baskı devre kartlarının yurt içinde üretilmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Türkiye'de baskı devre kartlarının savunma sanayisi, otomotiv, medikal ve beyaz eşya olmak üzere birçok sektörde kullanıldığını anımsatan Mutlu, üretim faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"7 bin metrekare kapalı üretim alanı bulunan tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 1 milyon metrekaredir. Makine parkuru ve üretim otomasyon sistemleriyle alanında Avrupa'nın sayılı tesislerindeniz. Ülkemizde üretilen küçük ev aletleri ve beyaz eşyalarda kullanılan baskı devre kartlarının büyük kısmı tesisimizde üretilmektedir. Baskı devre kartı üretiminde fiyat belirleyici konumdayız. Türkiye'de çalıştığımız firmalara sağladığımız fiyat avantajı ve ürün kalitesi sayesinde dışa bağımlılığın önüne geçmekteyiz."

Mutlu, küresel firmaların önemli tedarikçileri arasında bulunduklarına dikkat çekerek, "Ürettiğimiz ürünleri Almanya, Finlandiya, Portekiz, İtalya, Avusturya, Litvanya ve Güney Afrika gibi birçok ülkeye ihraç etmekteyiz." şeklinde konuştu.

YERLİ SOLUNUM CİHAZINA DESTEK

Son dönemde içerisinde yer aldıkları önemli projeleri de paylaşan Mutlu, "Yerli otomobil TOGG projesinde elektronik kart tasarım ve üretimi konusunda mühendislik altyapımız ile hizmet vermekteyiz. 2021 yılında ilk prototip üretimleriyle birlikte onay süreci gerçekleşecektir. Ayrıca, yerli solunum cihazının çok kritik olan parçalarının da üretimini gerçekleştirdik. Sahra hastanelerinin aydınlatma sistemlerinde bizim ürünlerimiz kullanılmıştır." dedi.

Mutlu, Türkiye'de ihracatçı firmalara sağlanan destek ve teşviklerin firmaya önemli katkı sağladığının altını çizerek, son olarak hazırladıkları Küresel Tedarik Zinciri Projesinin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandığını ve yeni ürünlerinin Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinin başladığını dile getirdi.

Ülkenin en uzun baskı devre kartı üretimini Ar-Ge çalışmaları sonucu gerçekleştirmeyi başardıklarını aktaran Mutlu, kapasitelerini ve üretim teknolojini artırarak farklı sektörlerde aktif rol almayı amaçladıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 12:13
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını