ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN TEKSTİL DESENLERİ ÜRETEN YAZILIM 

Bursa'da Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Furkan Portakal ve Mert Bozkır, bilgisayara metinle verilen komutla tekstil desenleri üreten yazılım geliştirdi.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN TEKSTİL DESENLERİ ÜRETEN YAZILIM 
Robot Zirvesi

Bursa Teknik Üniversitesinden (BTÜ) Furkan Portakal ve Mert Bozkır, tekstil sektöründeki tasarımcıların işlerini kolaylaştırmak amacıyla renk, şekil, ebat gibi istenen özelliklerin yazılı komutlarla bilgisayara yüklenmesi sonucu özgün desenler ortaya çıkaran sistem geliştirdi.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan iki genç, "Doğal Dil İşleme ve Derin Öğrenme Yöntemleri Kullanılarak Metinden Kumaş Deseni Üretilmesi" başlıklı projelerini Bursalı Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasının desteğiyle hayata geçirdi.

İki arkadaşın geliştirdiği yazılımın, giysiden perdeye, masa örtüsünden aksesuara kadar tekstil alanında faaliyet gösteren üreticilere yönelik tasarlandığı belirtilerek, doğal dil işleme ve derin öğrenme yöntemleri kullanılan sistemde, desenin ebadı, hangi şekillerin ve renklerin olacağı, bunların yerleri gibi özellikler metin olarak komutlandırıldığı aktarıldı.

Bilgisayar aracılığıyla tasarımcıya özgün desenler üretilmesi amaçlanan ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) destek alan proje için patent başvurusu da yapıldı.

TEKSTİL ÜRÜNÜNÜ SATAN EN ÖNEMLİ ÖGELERDEN BİRİ DESEN

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turgay Tugay Bilgin, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Öğrencilere ilk seneden itibaren üniversite-sanayi işbirliği konusunda güncel programlama dillerini kullanarak neler yapabileceklerine dair eğitimler verdiklerini söyleyen Bilgin, öğrencileri Bursa'nın gelişmiş sanayi imkanlarına yönelik geliştirilen projelere kattıklarını belirtti.

Bilgin, desenle ilgili çalışmaya destekte bulunan firmanın Ar-Ge yöneticisinin BTÜ'de yüksek lisansına devam ettiğini aktaran Bilgin, bir tekstil ürününü satan en önemli ögelerden birinin desen olduğunu ifade etti.

Bilgin, “Desen alanında firmaların, 'Sadece benim firmamda, sadece benim ürünümde bulunsun bu desen ve yenilikçi bir desen olsun, insanların da sevebileceği bir desen olsun.' diye bir beklentileri söz konusu. Bu projeyle, o firmanın tarzını yansıtan yeni desenler sentezlenebilecek ve böylece firmada desenin tasarlandığı süre çok daha kısalmış olacak.” dedi.

Günümüz yapay zeka devri diyen Bilgin, “Bu yapay zeka algoritmaları ile birçok şey insandan daha kısa sürede tasarlanabilir.” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK KALİTEDE GERÇEKÇİ KUMAŞ DESENLERİ ÜRETİLİYOR

Projenin yürütücüsü, bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisi Furkan Portakal, projeyle doğal dil işleme ve derin öğrenme yöntemleriyle yazılı metinden kumaş deseni üretmeyi sağladıklarını belirterek , üniversitenin kendilerine sağladığı imkanlarla çok düşük ücretlerle çok iyi kumaş desenleri üretebildiklerini aktardı.

“Yüksek kalitede ve gerçekçi kumaş desenleri üretebiliyoruz diyen Portakal, “Örneğin kırmızı ve kareli bir kumaş deseni üretmek istersek yazılı bir metin olarak yazılıma sunuyoruz ve daha önceden üretilmemiş bir kumaş deseni alıyoruz."açıklamasında bulundu.

PROJENİN EN ÖNEMLİ NOKTASI ÖĞRENCİLERİN YÜRÜTÜCÜ OLMASI

Projenin danışmanı BTÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Gizem Ortaç ise üniversite-sanayi işbirliği kapsamında ziyaret ettikleri firmaların yöneticilerinin bazı isteklerinin olduğunu anlattı.

Yeni kumaş desenlerinin üretimi konusunda ucu açık sorunlar yaşandığını gördüklerine dikkati çeken Ortaç, “Firmalardaki tasarımcılar kumaş desenlerini tasarlıyorlar, daha sonra insan gözüyle bunların değerlendirmesi yapılıyor fakat firmalar bunu otomatikleştirmek istiyordu. Biz de yapay sinir ağları kullanarak yeni ve özgün kumaş desenlerinin üretilebileceğini düşündük.” dedi.

Lisans öğrencilerimizle bir TÜBİTAK projesi yazdık ve projenin en önemli noktası lisans öğrencilerinin yürütücü olması diyen Ortaç, “TÜBİTAK'tan da kabul aldık ve çalışmalarımıza başladık. Bu proje yüksek hesaplamalar gerektirdiği için üniversitemizde kurulan yüksek hesaplı laboratuvarı kullandık. Bu proje sayesinde zamandan tasarruf olacak, oldukça büyük miktarda bütçe tasarrufu olacak. Projemiz aynı zamanda bir patent örneği, bunun bir benzeri yok literatürde."dedi.(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 08:38
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını