banner1322
x

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞBİRLİĞİYLE GELİŞTİRİLDİ

Bor madeni katkılı sıvı sabun ve cilt bakım kremi, Afyonkarahisar'da üniversite-sanayi iş birliğiyle üretildi.

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞBİRLİĞİYLE GELİŞTİRİLDİ
Endüstri 40 Zirvesi

AFYONKARAHİSAR (AA)  Afyonkarahisar'da üniversite-sanayi iş birliğiyle üretimi gerçekleştirilen bor madeni katkılı sıvı sabun ve cilt bakım kremi, zincir marketlerde satılmaya başlandı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Kabu ile Doç. Dr. Recep Kara, uzun süredir bor madeni katkılı gıda maddeleri ve kişisel bakım ürünleri üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Kabu ve Kara, 5 sene süren "bor ilaveli gıda ürünleri" araştırmalarının neticesinde geçen sene, süt, peynir, yoğurt, kaymak, sucuk gibi et ve süt ürünlerinin raf ömrünü yüzde 20 uzatıp, ürün kaynaklı minerallerin insan vücudundaki faydasını artırmayı başardı.

İki bilim insanı, bor bileşiklerini kişisel bakım ürünlerine de katarak daha hijyenik ve uzun müddet koruma sağlayan sıvı sabun ve cilt bakım kremi geliştirdi.

Kabu, konuyla ilgili olarak basın mensuplarına yapmı olduğu açıklamada, AKÜ Teknopark'ta yürüttükleri bor katkılı kişisel bakım ürünleri çalışmalarını pandemi sebebiyle hızlandırdıklarını belirtti.

Laboratuvar çalışmalarından sonra sanayici desteğiyle sıvı sabun ve cilt bakım kreminin seri üretimine geçtiklerini söyleyen Kabu, yaklaşık 1senelik çalışmanın neticesi olan sabun ve kremle ilgili geri dönüşlerin olumlu yönde olduğunu dile getirdi.

Kabu, şöyle devam etti:

"En yüksek değeri '10 aktif' olan sıvı sabunu, bor katkılı olarak 'daha aktif' seviyeye getirdik. Koruma anlamında da daha güçlendirdik. Sıvı sabunda antiviral ve antibakteriyel özelliği bulunuyor. Bu özellikleri, bor ilavesiyle muadillerine göre daha da güçlendirdik. Ayrıca, laboratuvar çalışmalarımızda bor katkılı sıvı sabunun cilt sağlığına katkı sağladığını tespit ettik. Bunun üzerine cilt bakım kremi için bir çalışma yaptık. Burada da bordan gelen hijyen özelliğini daha aktif hale getirdik."

ŞAMPUN DA SIRADA

Doç. Dr. Kabu, "Ürünlerimiz bazı zincir marketlerde satışa sunuldu. Bize gelen ilk geri dönüşlerden de oldukça memnunuz. Özellikle de sosyal medya üzerinden bizleri onore eden yorumlar yazıyorlar. Herkese teşekkür ediyoruz. Kişisel bakım ürünleri çalışmalarımızı şimdi de şampuan üzerine yoğunlaştırdık. İnşallah onu da en kısa sürede tamamlayacağız." şekline  konuştu.

Doç. Dr. Recep Kara da pandemi sebebiyle  kullanımı artan kişisel bakım ürünlerinin hijyen sağlamanın yanında cilt sağlığına zarar vermemesi gerektiğine de dikkat çekti.

Ürettikleri kişisel bakım ürünlerinin ekstra hijyen ve koruma özelliği olduğunun altını çizen Kara, şöyle devam etti:

"Her bor bileşiğini her üründe kullanamayız. Doğru bileşiğin, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılması gerekir. Kişisel bakım ürünleri konusunda çalışmalarımızı yaklaşık 1 yıldır sürdürüyorduk. Laboratuvar çalışmalarımızın ardından sanayi iş birliğiyle ilk ürünlerimiz olan bor katkılı sıvı sabun ve cilt bakım kreminin üretimi başladı. Ürünlerimiz ellerde çatlama ve tahriş oluşumunu engelliyor. Güzel bir yumuşaklık oluşturuyor ve bu etkisini de uzun süre devam ettiriyor. Ayrıca, bu ürünlerimizin antioksidan içerdiği için ciltte oluşan çatlamaları ve tahrişi iyileştirici özelliği de bulunuyor. "

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 12:41
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını