ÜLKEDE METAVERSE EVRENİ 8 TRİLYON DOLARA ULAŞABİLİR

O ülkede metaverse pazar büyüklüğünün 8 trilyon dolara çıkacağı öngörülüyor.

ÜLKEDE METAVERSE EVRENİ 8 TRİLYON DOLARA ULAŞABİLİR
Endüstrideara

Morgan Stanley'in yaptığı analize göre, Çin’de toplam Metaverse pazarı büyüklüğünün 8 trilyon dolara ulaşılabileceği ifade edildi.

BU DÜNYADA TEKNOLOJİ DEVLERİ ÖNCÜ OLABİLİR

Araştırmada, bir süredir söz konusu alanda çalışmalar yapan ByteDance, NetEasse, Tencent ve Alibaba gibi firmalar başta olmak üzere, teknoloji devlerinin öncü olabileceği belirtiliyor. 

Bir süre önce gerçekleştirilen bir toplantıda konuşan Tencent CEO'su Pony Ma, Metaverse projesinin oyun bölümü gibi bazı bölümlerinin sanayilere büyüme sağlayacağını vurgulamıştı. Çünkü dünyanın en büyük oyun firması olan Tencent PC ve mobil oyunlarda önemli bir portföye sahip.

Ma ayrıca, firmalarının bu projeyi keşfetmek ve geliştirmek adına "yeterince teknoloji ve know-how yapı taşları"nın bulunduğunu söylemişti.

BYTEDANCE OYUN BÖLÜMÜYLE GİRİŞ YAPTI

Araştırmada, ByteDance firmasının 2021 yılında oyun bölümüyle söz konusu dünyaya hızlı bir giriş yaptığı ifade ediliyor. TikTok ve Douyin başta olmak üzere önde gelen sosyal medya uygulamalarının da sahibi olan firma, geçtiğimiz sene sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Pico’yu satın almıştı.

Çin'in başkenti Pekin şehrinde konumlanan firmanın sanal gerçeklik faaliyetlerinin, sosyal medya ve oyun kesimi çevresinde şekilleneceği belirtiliyor.

"SOSYAL AĞLARIN GELECEĞİ KONUMUNDA"

Konu hakkında bir değerlendirme yapan CloudTree Ventures Yönetici Ortağı Winston Ma ise, Metaverse'in sosyal ağların geleceği durumunda olduğunu, söz konusu teknolojinin, akıllı telefonlar ve mobil internet alanında iş planları olgunlaşan Çin'in teknoloji devleri için yeni yetişen kuşaklara ulaşmak adına oldukça kilit öneme sahip olduğunu dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2022, 16:42
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını