banner1322
x

UKRAYNA’DA EN BÜYÜK YATIRIMCI ÜLKE TÜRKİYE OLDU

Türk-Ukrayna İş Adamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna’da 2020’de net yabancı sermaye girişinin negatif gerçekleştiğini belirtti. Özellikle  "Türkiye’den Ukrayna'ya yenilenebilir enerji yatırımlarının öncülüğünde 400 milyon dolara yakın yatırım geldiğini ve Türkiye’nin Ukrayna’da 2020 yılında en büyük yabancı sermaye yatırımcısı ülke olduğunu söyledi.

UKRAYNA’DA EN BÜYÜK YATIRIMCI ÜLKE TÜRKİYE OLDU
Enerji Zirvesi

Türk-Ukrayna İş Adamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna’da 2020’de net yabancı sermaye girişinin negatif gerçekleştiğini belirtti. Özellikle "Türkiye’den Ukrayna'ya yenilenebilir enerji yatırımlarının öncülüğünde 400 milyon dolara yakın yatırım geldiğini ve Türkiye’nin Ukrayna’da 2020 yılında en büyük yabancı sermaye yatırımcısı ülke olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yılın zor bir süreç olduğunu söyleyen Pehlivan, gelişmiş ülke ile gelişmekte olan ülkenin ve büyük şirketlerle küçük şirketlerin arasındaki farkın bu dönemde daha da açıldığını belirtti.

Birçok sektörün sert karantina tedbirlerinin etkisiyle, ciddi ciro kayıpları yaşandığını aktaran Pehlivan, dünyanın başka ülkelerindeki küçülme oranlarına bakıldığında Ukrayna’nın yüzde 4,2’ik bir ekonomik küçülme yaşamasını başarı olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.

2020 yılının Türkiye-Ukrayna ekonomik ve siyasi ilişkilerinin zirveye çıktığı bir yıl olduğunu belirten Pehlivan, “Türkiye olarak tarihte ilk kez, yılın ilk 11 ayı baz alındığında Ukrayna ile yapılan dış ticarette fazla verdik. Ukrayna’ya ihracatı artırmayı başararak sağladık." diye konuştu.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Ukrayna’ya 2020’de net yabancı sermaye girişinin negatif gerçekleştiğini dile getiren Pehlivan, "Türkiye’den Ukrayna'ya özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarının öncülüğünde 400 milyon dolara yakın yatırım geldi ve ülkemiz, Ukrayna’da geçtiğimiz yıl en büyük yabancı sermaye yatırımcısı ülke oldu.” açıklamasında bulundu.

2020’de Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısının 1 milyonu geçtiğini belirten Pehlivan, “Ukraynalı turistler geçmişte olduğu gibi yalnız Antalya ve ilçelerindeki her şey dahil otellere gitmediler bu sefer Marmaris, Bodrum, Çeşme gibi onlar için yeni sahil beldelerimizi keşfettiler.” dedi.(AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 14:40
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını