banner1322
x

TURUNÇGİLDE 6 AYLIK İHRACAT YÜZDE 12 ARTTI

İhracat sezonunun ilk 6 ayında, geçen sezonun aynı dönemine göre yüzde 12'lik artış gösteren turunçgilde 813 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

TURUNÇGİLDE 6 AYLIK İHRACAT YÜZDE 12 ARTTI
Endüstri 40 Zirvesi

Eylül-şubat döneminde turunçgil ihracatı, bir önceki sezonun aynı dönemine göre yüzde 12 artarak, 813 milyon dolar oldu.
İhracat sezonuna iyi başladıklarını söyleyen Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yeni sezonun başlangıcından şubat sonuna kadar 1 milyon 552 bin ton turunçgil ihracatı karşılığında 813 milyon dolarlık net döviz girdisi sağlandığını belirtti. 
Bu dönemde en çok ihracatın Rusya'ya olduğunu ve bu ülkeyi Irak, Ukrayna, Romanya ile Polonya’nın takip ettiğini aktaran Kaçmaz, dış satımda ürün bazında en çok mandalinanın tercih edildiğini, bunu limon, portakal ve greyfurtun izlediğini dile getirdi.

DAHA FAZLA İHRACAT YAPACAKLAR

Bu süreçte, ülke ekonomisine umut verici katkı sağlandığını aktaran Kaçmaz, Çnümüzdeki süreçte daha fazla ürün ihracatlarının olacağını söyledi. Türkiye’nin turunçgil üretiminde ve ihracatında küresel bir oyuncu olduğunu vurgulayan Kaçmaz, önümüzdeki yıllarda turunçgilde artış göstereceklerini ifade etti. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını