Turseff ve Solarbaba tarafından YETA çalıştayı yapıldı

Yenilenebilir enerji yatırımların önünün açılması için önemli bir alternatif konumunda olan Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmalarının (YETA) Türkiye'de yaygınlaşması maksadıyla Solarbaba ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) ev sahipliğinde çalıştay gerçekleştirildiği belirtildi.

Turseff ve Solarbaba tarafından YETA çalıştayı yapıldı
Endüstrideara

İZMİR (AA) - Yenilenebilir enerji yatırımların önünün açılması için önemli bir alternatif konumunda olan Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmalarının (YETA) Türkiye'de yaygınlaşması maksadıyla Solarbaba ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) ev sahipliğinde çalıştay gerçekleştirildiği belirtildi.

Güneş enerjisi platformu Solarbaba tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, geçen sene mayıs ayında güncellenerek yürürlüğe giren yeni lisanssız elektrik üretim yönetmeliğiyle birlikte kendi elektriğini başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynaklarından üretmek isteyen işletmelerin sayısının hızla arttığı bilgisine yer verildi.

Bu bağlamda yenilenebilir enerji yatırımların önünün açılması için önemli bir alternatif olan YETA'nın Türkiye’de yaygınlaşması maksadıyla Solarbaba ve TurSEFF ev sahipliğinde bir çalıştay gerçekleşrtiriği aktarılan açıklamada, çalıştaya enerji sektörünün önde gelen firma temsilcilerinin katıldığı belirtildi.

Açıklamada, çalıştayda güneş ve rüzgar enerjisi santrali yatırımcısıyla kurumsal elektrik tüketicisi arasında yapılacak sözleşme detayları, finans kurumlarının, büyük tedarik zincirine sahip yerel ve global markaların YETA konusunda bilgilendirilmesi, sigorta sektörünün katkısı ve yeşil sertifikalar gibi çeşitli konuların ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan Solarbaba kurucusu Ateş Uğurel, sürekli yükselen enerji maliyetleri, her geçen gün etkisi daha çok hissedilen küresel iklim krizi ve başta büyük markalar olmak üzere kendilerine sıfır emisyon hedefi koyan şirketlerin varlığının artık yeni yatırım modellerine olan ihtiyacı öne çıkardığını dile getirildi.

YETA modelinin ABD'de ve AB üyesi birçok ülkede yeni yenilenebilir enerji kapasitesi yaratma konusunda kullanılan bir mekanizma haline geldiğini aktaran Uğurel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"YETA kapsamında kurumsal elektrik tüketicileri, rüzgar ve güneş enerjisi yatırımcıları ile ikili sözleşme yaparak, elektriklerini temiz ve ucuz bir şekilde tedarik etmeyi amaçlıyor. Yenilenebilir enerji yatırım maliyetlerinin çok hızla düşmesinden dolayı artık enerji sektöründe öngörülebilir, serbest liberal piyasa koşullarında işlevsel olacak iş modellerine ihtiyaç var. YETA burada en büyük aday olarak gözükmekte. İlgili mevzuat altyapısının kurulması ile birlikte, herhangi bir ek devlet desteği ve alım garantisi olmadan önemli miktarda yeni rüzgar ve güneş enerjisi santrali kapasitesi yaratmak mümkün olacak."

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 14:36
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını