banner1322
x

TÜRKİYE’Yİ O İSİM TEMSİL EDECEK

Küresel 30 şirketin CEO’su Dünya Ekonomik Forumu Öncülüğünde harekete geçti. Uluslararası ticaretin işleyişi “Yeşil Mutabakat” ile değişecek. Türkiye’yi ise Koç Holding CEO’su temsil edecek.

TÜRKİYE’Yİ O İSİM TEMSİL EDECEK
Endüstrideara

DERYA KUMTEPE - Dünya Ekonomik Forumu, 2019 yılında Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı “Yeşil Mutabakat” kapsamında ele alınacak. Küresel çapta faaliyet gösteren 30 şirketin CEO’su bu kapsamda bir araya gelecek. CEO Eylem Grubu, hem Yeşil Mutabakatı desteklemeyi hem de Kovid-19 sonrası yeşil toparlanmayı hızlandırmayı hedefliyor.

SOMUT BİR KATKI SUNMAYI TAAHHÜT EDİYOR 

Konuyla ilgili açıklama yapan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Yeşil Mutabakat, Avrupa Birliği’ne rekabet üstünlüğü kazandıracak yeni bir ekonomik büyüme stratejisi. Bu yeni yaklaşımla iklim krizine somut bir yanıt vermenin yanı sıra, teknolojik ve kapsayıcı çözümlerle Avrupa Birliği’ne yeni yatırım ve istihdam fırsatları yaratılması hedefleniyor. Avrupa Birliği, ‘Yeşil Mutabakat’ ile ekonominin ve uluslararası ticaretin işleyişini değiştirecek. Koç Topluluğu olarak paydaşlarımızla büyük bir ekosistemin tam merkezinde yer alıyoruz. Gerek iklim krizine ilişkin dünyadaki gelişmeleri, gerekse Yeşil Mutabakat’ı aktif olarak takip ediyoruz. Yeşil Mutabakat’ın en iyi şekilde hayata geçirilebilmesi için özel sektörün rolünü tanımlamak üzere Dünya Ekonomik Forumu bünyesinde oluşturulan CEO Eylem Grubu’na dâhil olmak ve burada ülkemizi temsil etmek bizim için çok önemli. Açıklanan ortak bildiri doğrultusunda, küresel yeşil toparlanma için gerekli yol haritasının oluşturulmasına Koç Topluluğu olarak somut bir katkı sunacağımızı taahhüt ediyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği ile ticari ilişkileri Gümrük Birliği’ne dayanan Türkiye’nin ilgili finansal teşvik mekanizmalarından faydalanması ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerdeki sürdürülebilirlik kriterleri açısından başarılı şirketlerin, süreçlere dâhil olması için önerdiğimiz yaklaşımın yayınlanan bildiride yer almasından memnuniyet duyuyoruz. Süreç boyunca da bu yaklaşımın takipçisi olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 12:38
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını