TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK BANKASI KONUMUNA ULAŞTI

VakifBank, yılın ilk dokuz ayında 4 milyar 341 milyon lira net kar elde ettiğini, toplam aktif büyüklüğüyle Türkiye'nin üçüncü büyük bankası konumuna ulaştığını açıkladı.

TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK BANKASI KONUMUNA ULAŞTI
EndüstrideAra - Haber Detay

Banka tarafından yapılan açıklamada Ocak-Eylül dönemine ilişkin konsolide olmayan finansal sonuçlar paylaşıldı. Açıklamada VakıfBank, yılın 9 ayında 638 milyar TL toplam aktif büyüklüğüyle Türkiye'nin üçüncü büyük bankası konumuna ulaştığı ve bu dönemde elde ettiği 5 milyar 483 milyon TL brüt karından 1 milyar 142 milyon TL vergi karşılığı ayıran banka, 4 milyar 341 milyon TL net kar elde ettiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih şunları söyledi: ‘’ Çalışanlarımızdan yönetim kadromuza kadar, tüm çalışma arkadaşlarımın yoğun çabalarının bir sonucu olan bu gelişme oldukça gurur vericidir. Olağanüstü bir çaba göstererek nakdi krediler, gayrinakdi krediler, mevduatlar, yurt dışı transferler ve işlemler dahil her alanda pazar payımızı artırmayı başardık. Toplam nakdi kredilerimiz bir önceki çeyreğe göre ve yılbaşından bugüne sırasıyla yüzde 11,3 ve yüzde 49,7 artışla 411 milyar lirayı aştı. Söz konusu büyüme oranlarımız sektör ortalamalarının üzerinde.

Böylece nakdi kredilerdeki pazar payımız 2019 sonundaki yüzde 10 seviyesinden yüzde 12 seviyesine, toplam aktiflerdeki pazar payımız ise yüzde 9'dan yüzde 11'e çıktı. Bu gelişmeler müşterilerimize ve milli ekonomimize destek olma sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getirdiğimizin net bir göstergesidir.' Abdi Serdar Üstünsalih açıklamasında salgın dönemiyle birlikte dijital dönüşüme hız vererek alternatif bankacılık kanallarını güçlendirdiklerini, her yıl olduğu gibi bu sene de dijitale yaptıkları yatırımlarda hız kesmediklerini vurguladı.

DİJİTAL PROJELER GELİŞTİRİYOR

Üstünsalih dijital yatırımlarıyla ilgili olarak ‘’ Dijital kanalları güncel tutmak amacıyla düzenli projeler geliştirdik. Çalışmalarımız sonucunda Türkiye'de ilk kez uygulamaya alınan ürünlerimize bir yenisini daha ekledik. Kredi kartı müşterilerimiz artık tüm banka POS'larından, akıllı telefonlarıyla QR Kod ile ödeme yapabilecek. Bu uygulama ile müşterilerimizi şifre, kart taşıma gibi zahmetlerden kurtarmanın yanı sıra kart kopyalanması gibi istenmeyen durumların da tamamen önüne geçmiş olduk.

Yine yenilikçi bir başka ürün sayesinde mobil bankacılık müşterilerimiz artık başka banka ATM'lerinden de QR kodla para çekebilecek. Projeye dahil olan diğer banka müşterileri de VakıfBank'ın Türkiye genelindeki 4 bini aşkın ATM'sinden yararlanabilecek. VakıfBank olarak yenilikçi yaklaşımımızla tüm müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarına çözüm üretmeye devam ediyoruz’’ şeklinde konuştu. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler