banner1339
x

Türkiye’nin LEED Gold Sertifikası’na Sahip İlk Klima Santrali Fabrikası

Systemair HSK, Türkiye’yi Ortadoğu ve Balkanlar için üretim üssü olarak seçti.

Türkiye’nin LEED Gold Sertifikası’na Sahip İlk Klima Santrali Fabrikası
Robot Zirvesi

Fabrikalar, alışveriş merkezleri, şehir hastaneleri gibi dev projelerin iklimlendirmesini gerçekleştiren ve klima santralleri sektöründe Türkiye pazar lideri olan Systemair HSK, “Türkiye’nin ‘Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik’ manasına gelen LEED Gold Sertifikası’na sahip ilk klima santrali fabrikası”nın resmi açılışını Eylül ayında gerçekleştiriyor. Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 28 bin metrekarelik bir alana kurulu yeni fabrikanın, bilhassa Ortadoğu ve Balkanlar için üretim üssü olması düşünülüyor. Systemair HSK’nın Hadımköy’de yer alan bir önceki üretim tesisinden neredeyse iki kat daha büyük olan yeni fabrika, hali hazırda tam kapasiteyle üretime başlamış durumda. 

Türkiye’nin en büyük iklimlendirme şirketlerinden olan HSK’nın yüzde 90 hissesini 2012 yılında satın alan dünya iklimlendirme devi Systemair, son iki yıl içinde dünya çapında gerçekleştirdiği en büyük yatırımı olan bu yeni fabrika ile potansiyeline ve gücüne inandığı Türkiye’nin ekonomisi ve istihdamına katkı sağlamaya kararlı olduğunu gösteriyor. 

Ülkemizde fabrika yatırımının yüzde 35’i için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) fon kullanan tek HVAC (ısıtma, soğutma ve iklimlendirme) markası olan Systemair HSK, gereçkleştirdiği yatırımıyla iç piyasaya ürün tedariği gerçekleştirecek olmakla birlikte daha çok doğu ile batı arasında köprü vazifesi görerek, ihracata yoğunlaşacak. Bölgesel bir güç olarak Türki Cumhuriyetler ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatını artırmayı amaçlayan Systemair HSK, bu fabrika ile Türkiye’yi özellikle Ortadoğu ve Balkanlar için bir üretim merkezi olarak konumlandırıyor. Son 6 yıldır klima santrali alanında en yüksek ihracat yapan 3. şirket olmayı başaran Systemair HSK, cirosu içinde yüzde 25 paya sahip olan ihracat oranını hızla artırarak klima santrali pazarındaki ülke liderliğinin sınırlarını genişletmeyi hedefliyor. Endüstri 4.0’a uyumlu altyapısıyla hedef pazarların ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilmiş ürünler üretme imkanı sunan fabrika, Systemair HSK’nın operasyonel verimliliğini ve uluslararası standartlara uygun ürünler üretme kapasitesini de artıracak. 

Aile şirketinden globalliğe doğru uzanan başarı

İklimlendirme sektörünün önde gelen isimlerinden olan Vural Eroğlu’nun 1981 yılında kurduğu ve 2010’lu yıllarda yönetim süreçlerine ikinci nesil olarak Ayça Eroğlu ve Ayşegül Eroğlu’nun dahil olduğu HSK, 2006 senesinden itibaren her yıl ortalama yüzde 30 büyüyen ve 2008 yılından itibaren Türkiye’de klima santralleri sektöründe pazar liderliğine oturan bir firma dueumundaydı. İnovatif ürünleri ve patentli teknolojilerinin yanı sıra mühendislik konusundaki tecrübesi, güçlü know-how’ı ve yüksek ihracat potansiyeli ile öne çıkan HSK, bu sayede Türkiye’de 2000 yılından beri satış ofisleri yer alan dünya iklimlendirme devi Systemair’ın dikkatini çekti. 1974 yılında İsveç’te kurulmuş ve özellikle klima fanları alanında dünya çapında üretim gerçekleştiren Systemair; 60 ülkede faaliyet gösteren, 27 fabrikası ile toplamda 330 bin metrekareyi aşkın üretim alanı mevcut, 6 bin kişiye istihdam sağlayan, 750 milyon Euro ciroya ve finansal değerlendirmede en yüksek kredi notuna (AAA) sahip bir firma olarak dikkat çekiyor. 2012 yılında HSK’nın yüzde 90 hissesini satın alan Systemair, bu tarihten itibaren Systemair HSK olarak çok daha güçlü bir organizasyon yapısı ve yüksek hedeflerle yoluna devam ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 16:20
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını