TÜRKİYE'NİN İLK LİTYUM İYON PİL ÜRETİM TESİSİNİN İNŞAATINA BAŞLANIYOR

ASPİLSAN Enerji tarafından kurulacak olan Türkiye'nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin inşaat sözleşmesi yapıldı.

TÜRKİYE'NİN İLK LİTYUM İYON PİL ÜRETİM TESİSİNİN İNŞAATINA BAŞLANIYOR
Enerji Zirvesi

KAYSERİ (AA) - ASPİLSAN Enerji tarafından kurulacak olan Türkiye'nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin inşaat sözleşmesi yapıldı.

ASPİLSAN'daki imza törenine katılan Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Doğankaya, buradayapmış olduğuı açıklamada, enerjinin maliyet anlamında bütün kurum ve kuruluşların ilk sırasında yer aldığını söyledi.

Dünyanın enerji konusunda çok hızlı bir dönüşüm içerisinde olduğunu dile getiren Doğankaya, "Bu dönüşümün getirdiği ciddi araştırmalar var. Dünyanın en büyük firmalarının da en mütevazı firmalarının da enerji maliyetlerini düşürmek için ciddi çalışmaları var." şeklinde konuştu.

Doğankaya, özellikle mobil cihazlarda yaşanan sıkıntılar ve taleplerin günden güne arttığına vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Bu bakışla özellikle enerji ürünlerinde batarya bazlı depolanabilir enerji ürünlerinin önemi gittikçe artacaktır. Bu kapsamda yaptığımız araştırmalarda geleceğin petrolü olarak değerlendirilen lityumu depolanabilir enerji alanında kullanmanın önemli olduğunu gösterdi. Depolanabilir enerji alanında, bu tesisle birlikte, ilk olarak yurt dışına bağımlılığımız azalacak, ilerleyen yıllarda ise bağımsız hale geleceğiz. Biz, dünyada depolanabilir enerji konusunda birçok firma ile rekabet edecek bir firmayız. Bunun için yeterli heyecana da sahibiz."

Doğankaya, yerli otomobilin pillerini üretme konusunda yeterli kapasiteye sahip olduklarını ve bu pilleri üretmeye talip olduklarını sözlerine ilave etti:

Konuşmaların ardından, Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesinde 24 bin 505 metrekare kapalı alana sahip olacak tesisin inşaat işleri sözleşmesi, ASELSAN Enerji ile Dost İnşaat firması yetkilileri arasında imzalandı.

Törene, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Sadık Piyade, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ve davetliler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 20:25
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını