TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN AYAKKABILAR GAZİANTEP’TEKİ MERKEZDE TEST EDİLECEK

Türkiye'de her 5 ayakkabıdan 1'inin üretildiği Gaziantep'te hizmet veren ayakkabı test laboratuvarı, birçok ilden gelen ayakkabıların satış öncesi testlerini yapıyor.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN AYAKKABILAR GAZİANTEP’TEKİ MERKEZDE TEST EDİLECEK
Endüstrideara

Vali Davut Gül ve beraberindeki Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu tarafından projelendirilen ve 200 metrekare alanda kurulan ayakkabı test laboratuvarını ziyaret etti.

Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Bozkurt, laboratuvar ve test işlemleriyle ilgili bilgi aktarırken Vali Gül, ziyarette yaptığı açıklamada, ayakkabı test laboratuvarını önemli bulduğunu söyledi.

Türkiye'nin birçok kentinden test için laboratuvara ayakkabı gönderildiğini belirten Gül, "Burası akredite olan bir laboratuvarımız. Testlerin hemen hemen tamamı burada yapılıyor. Eksik birkaç konu var, o da en kısa zamanda yıl içinde tamamlanacak. Laboratuvar sektör için çok önemli bir kazanım." açıklamasında bulundu.

AYAKKABI VE TERLİK SEKTÖRÜNDE İHRACATINI ARTIRDI

Türkiye'nin en büyük ikinci test merkezi olduğunu vurgulayan Gaziantep Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, kentte 1200 ayakkabı imalatçısının bulunduğunu aktardı.

İnce, "Türkiye'de ayakkabı ihracatı düşerken Gaziantep, salgında ayakkabı ve terlik sektöründeki ihracatını artırdı. Bu bizim için bir gurur kaynağı. Dolayısıyla bizlerin bu laboratuvara ihtiyacı var. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Laboratuvar ile fiziksel ve kimyasal testler için ürünlerini İstanbul'a gönderen kentteki 1200 civarındaki ayakkabı ve terlik üreticisi, test işlemlerini daha az maliyetle burada yapabilecek.(AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını