"TÜRKİYE'Yİ SANAYİ ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "2022'de Türkiye'yi sanayi öncülüğünde büyütmeye devam edeceğiz" dedi.

"TÜRKİYE'Yİ SANAYİ ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Endüstrideara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kasım 2021 döneminde sanayi üretiminin aylık ve yıllık bazda arttığını belirterek, 2022 yılında Türkiye'yi sanayi öncülüğünde büyütmeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

YILLIK 11,4'LÜK ARTIŞ KAYDEDİLDİ

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Bakan Varank, paylaşımında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi.

Varank paylaşımında, "Kasım 2021 döneminde sanayi üretimimiz aylık bazda yüzde 3,3, yıllık bazda ise yüzde 11,4 arttı. Bu performansla Avrupa ülkeleri arasında yine ilk sıralarda yer aldık, 2022'de Türkiye'yi sanayi öncülüğünde büyütmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNİ GERİDE BIRAKTI

Bakan Varank yaptığı paylaşımda ayrıca bir grafiğe de yer verdi. Söz konusu grafikte, Türkiye'nin kasım ayında sanayi üretiminde elde ettiği aylık yüzde 3,3'lük artış performansıyla Avrupa'nın birçok önemli ülkesini geride bırakarak ilk sıralarda yer aldığı görüldü. Bu ülkeler arasında İspanya, Avusturya, Portekiz, Hollanda gibi ülkeler bulunması dikkat çekti.

Ayrıca bahsi geçen dönemde Almanya, Belçika, Fransa, Norveç'in de aralarında olduğu ülkelerin sanayi üretiminde gerileme yaşaması da önemli bir nokta olarak öne çıktı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 10:27
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını