banner1322
x

Türkiye turizmde büyük oyuncu olarak sahaya indi

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin turizmde büyük oyuncu olarak yeniden sahaya indiğini, İspanya'dan turizmin Türkiye'ye, kaydığını belirtti. Bayındır, gerekiyorsa yüzde 10'dan fazla indirimle, enflasyonla mücadele programını desteklediklerini açıkladı.

Türkiye turizmde büyük oyuncu olarak sahaya indi
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin turizmde büyük oyuncu olarak yeniden sahaya indiğini belirterek, "Turizmde uluslararası arenada pazarlık gücümüzü de yeniden kazanmaya başladık. Bugünden 2019 yılına yönelik ön satışlardan olumlu sinyaller geldiğini söyleyebiliriz. İspanya'nın gerileme yaşadığı pazarlardan Türkiye’ye bir kayış olmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bayındır, yaptığı yazılı açıklamada, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı sektör olarak desteklediklerini ifade etti.

İki yıllık sıkıntılı dönem sonrasında turizmde bu yıl yaşanan yükselişin gelecek yıl da devam etmesini beklediklerini belirten Bayındır, "Türkiye turizmde büyük oyuncu olarak yeniden sahaya indi. Turizmde uluslararası arenada pazarlık gücümüzü de yeniden kazanmaya başladık. Her türlü fedakarlığa hazırız. Yüzde 10, gerekiyorsa daha fazla indirimle bu programda yerimizi alacağız ve bütün gücümüzle destekleyeceğiz." dedi.

- 2019 için iyimseriz

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, turizmde 2019 beklentilerini de dile getirerek, bugünden 2019 yılını tahmin etmenin zor olduğunu, ancak gelecek yıla ilişkin iyimser olduğunu dile getirdi.

Henüz Türkiye için işaret fişeği niteliğindeki fuarların başlamadığına işaret eden Bayındır, "Londra, Berlin, Madrid, Moskova vs fuarlarından gelecek işaretler çok önemli. Ancak bugünden 2019 yılına yönelik ön satışlardan olumlu sinyaller geldiğini söyleyebiliriz. Turizm ürünleri ve çeşitliliği bakımından birincil rakiplerimizden olan İspanya son iki yılda rekorlara imza atarken, Türkiye’nin yeniden devreye girmesiyle kan kaybetmeye başladı. İspanya'nın gerileme yaşadığı pazarlardan Türkiye’ye bir kayış olmasını bekliyoruz. Sektörümüz açısından olumlu olarak nitelendirebileceğimiz bir yaz sezonunu geride bıraktık." ifadelerini kullandı.

Bayındır, şunları kaydetti:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısında yüzde 23 artış gerçekleşti ve 27 milyon yabancı turist geldi. Yılın ziyaretçi sayısı açısından çift haneli artışla bitmesini bekliyoruz. Konaklama sektörü de yazın son ayında doluluk hızı yavaşlamasına rağmen yüksek sezonu artışla kapattı. Türkiye genelinde otel dolulukları yüzde 70’in üzerinde seyretti. Türkiye'nin Ağustos 2018 otel dolulukları, 2017 yılının aynı dönemine yüzde 1.4 artarak yüzde 76,2 olarak kaydedildi."

Bayındır, fiyat artışının da söz konusu olduğuna işaret ederek, "Ama bu demek değil ki, Türkiye turizmden çok para kazanmaya başladı. Daha önce de sürekli olarak belirttiğimiz gibi, bu yıl maalesef fiyatlarda, turist ve doluluk artışı kadar hızlı bir yükseliş gerçekleşmedi." bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 17:07
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını