Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı olan Ali Taha Koç, “Biz 48 milyon adet dağıttığımız Kimlik Kartını daha fazla kullanmak istiyoruz. Artık Kimlik Kartınız varsa diğer kartlara ihtiyacınızın olmaması gerekiyor. Amaçlarımızdan birisi cüzdanlarımızı küçültmek.” şeklinde konuştu.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi yapıldı
EndüstrideAra - Haber Detay

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı olan Ali Taha Koç, “Biz 48 milyon adet dağıttığımız Kimlik Kartını daha fazla kullanmak istiyoruz. Artık Kimlik Kartınız varsa diğer kartlara ihtiyacınızın olmaması gerekiyor. Amaçlarımızdan birisi cüzdanlarımızı küçültmek.” şeklinde konuştu.

Koç, AA’nın Global İletişim Ortağı olduğu 4. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin ikinci gününün son panelinde yapmış olduğu konuşmada, Dijital Dönüşüm Ofisi’nin görevleri hakkında bilgilendirme yaparak, dijital dönüşümün hızının ve etkisinin eskiye oranla çok daha fazla olduğunu belirtti.

Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, değişim ve dönüşüm arasında kamuda farkındalık oluşturmak istediklerini aktaran Koç, yenilikçi teknolojileri kullanarak sosyal ve ekonomik refahın artırılmasını önemsediklerini, burada insanın öncelikli faktör olduğunu söyledi.

Koç, kamudaki dijitalleşme çalışmalarının 2008 yılında başladığına dikkat çekerek, “e-Devlet’e 2008 yılında sadece 5 bin giriş vardı, 120 hizmetimiz var. Kasım ayı itibarıyla sistemimize 1 milyar girişi sağlamış olduk. 6 bin 500’e yakın hizmetimiz var. Bu yeterli mi? Değil. Vatandaşımıza dokunan hizmetler vermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalmasını istediklerini  söyleyen Koç, kamu olarak bazı yerli ve milli teknolojilerin kullanılmasını destekleyeceklerini belirtti.

Koç, Ulusal Veri Sözlüğünden bahsederek, 2020 yılının ortasına doğru bu sözlüğü oluşturmuş olacaklarını açıkladı.

Kamu için veri merkezi çalışması başlattıklarını dile getiren Koç, “Her kamu kurumumuz ne yazık ki veri merkezlerini hem siber güvenlik anlamında hem de işletim anlamında istediğimiz kalitede yönetemiyor. 2020 çalışmalarımızda bu veri merkezi çalışmamız önemli yer tutacak.”  şeklinde konuştu.

Koç, yeni Kimlik Kartı’nın kullanışlı olduğuna dikkat çekerek, “Biz 48 milyon adet dağıttığımız Kimlik Kartını daha fazla kullanmak istiyoruz. Artık Kimlik Kartınız varsa diğer kartlara ihtiyacınızın olmaması gerekiyor. Amaçlarımızdan birisi cüzdanlarımızı küçültmek.”  dedi.

Ali Taha Koç, e-Devlet üzerinden banka hesabının olup olmadığının görülmesini planladıklarını ve bunun ilk yapacakları işlerden biri olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 12:31
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler