banner1112
x

TÜRKİYE'NİN UN İHRACATI 500 MİLYON DOLARA ULAŞTI

Türkiye'nin un ihracatı yılın ilk yarısında 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 artarak 493 milyon dolar şeklinde oldu.

TÜRKİYE'NİN UN İHRACATI 500 MİLYON DOLARA ULAŞTI
Robot Zirvesi

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) rakamlarına göre, Türkiye'nin un ihracatındaki artış salgına rağmen sürüyor.

Ocak-haziran döneminde Türkiye'nin un ihracatı yüzde 11,5 artarak 493 milyon dolar olurken, miktar bazında yüzde 2,5'lik yükselişle 1 milyon 413 bin tona ulaşıldı.

TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı olan Eren Günhan Ulusoy, basın mensuplarına verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, son 7 seneidr dünya un ihracatı şampiyonu olan Türkiye'nin bu yıl da 3 milyon tondan fazla un ihracatına ulaşmasını ve 1 milyar dolar civarında gelir elde etmesini beklediklerini söyledi.

Uluslararası Hububat Konseyi'nin (IGC) 2020 yılına ilişkin "Dünya Un Ticareti" raporuna göre Türkiye'nin un ihracatında lider ülke olmaya devam edeceğini dile getiren Ulusoy, bu anlamda liderliği bırakmamak için gece gündüz çalıştıklarını, mevcut pazarlarda derinleşme isteğinde ve alternatif pazar arayışında olduklarını dile getirdi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 09:37
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler