Türkiye'nin ilk uzay radyasyonu test altyapısı hizmete girdi

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olan Naci Ağbal, ekonomide kaydedilen gelişmelerin arkasında senelerdir devam eden çabanın olduğunu dile getirerek, "Ar-Ge alanında önemli ilerleme sağladık. Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 1,03'e yükseldi. 2023 hedefimiz bunu yüzde 1,8'e çıkarmak." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ilk uzay radyasyonu test altyapısı hizmete girdi
EndüstrideAra - Haber Detay

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olan Naci Ağbal, ekonomide kaydedilen gelişmelerin arkasında senelerdir devam eden çabanın olduğunu dile getirerek, "Ar-Ge alanında önemli ilerleme sağladık. Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 1,03'e yükseldi. 2023 hedefimiz bunu yüzde 1,8'e çıkarmak." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı olma özelliğine sahip olan"ODTÜ-Saçılmalı Demet Hattı"nın açılış töreni, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezi'nde yapıldı.

Ağbal, burada yapmış olduğu konuşmada, söz konusu test merkezinde uzay teknolojileri alanında önemli çalışmalar yapılacağını belirtti.

Hükümetin her dönemde Ar-Ge projelerinin desteklenmesine önemli kaynak sağladığına dikkat çeken Ağbal, son 17 senede yanlızca kalkınma planlarında üniversitelerin araştırma altyapıları için yaklaşık 10 milyar lira bütçe ayrıldığını, toplam proje maliyeti 500 milyon lira civarındaki toplam 9 projenin yatırım programına alındığını aktardı.

Ağbal, bu projelerin başlangıç ödeneklerinin tahsis edildiğini, gelecek yıllarda da projeler için gerekli kaynakların tahsis edilmeye i sürdüreceğini belirtti. 

Türkiye'nin kalkınması, büyümesi ve rekabetçiliğinin artırılması için başta imalat sanayi olmak üzere çok sayıda alanda atılımlar yapıldığının altını çizen Ağbal, şöyle konuştu:

"Ekonomide kaydedilen tüm gelişmelerin arkasında yıllardır sürdürülen büyük bir emek ve gayret var. Ar-Ge alanında önemli ilerleme sağladık. Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 1,03'e yükseldi. 2023 hedefimiz bunu yüzde 1,8'e çıkarmak. Özel sektör, üniversite ve kamunun Ar-Ge harcamalarını artıracağı önemli bir hamle dönemi olacak. Özel sektörün Ar-Ge harcamaları içindeki payının artmasını da önemsiyoruz."

Ağbal, 11. Kalkınma Planı'nda, Türkiye ekonomisinin daha rekabetçi ve verimlilik temelli imalat sanayine dayalı bir büyüme modeline geçmesinin öngörüldüğünü hatırlatarak, sanayide belirlenen odak sektörlerde önemli adımlar atılacağını söyledi.

Ar-Ge, inovasyon ve kritik teknolojilerin önemine işaret eden Ağbal, "Verimliliğin ve rekabetçiliğin temelinde teknoloji ve inovasyon var. Bunu sağlamak için de üniversitelerimizin eğitim ve araştırma altyapısının geliştirilmesi için önemli kaynaklar tahsis etmeye devam edeceğiz. Üniversitelerimizle beraber gelecek yıllarda çok fazla projeyi de devreye alacağız." dedi.

Ağbal, bu gibi projelerde gerekli mevzuat çalışmalarının ve çalışanların ücretleriyle ilgili yasal düzenlemelerin yapılacağını aktardı.

TAEK Başkanı Suat Ünal ise ulusal teknoloji altyapısının Türkiye'de tesis edilmesi zorunluluğu bulunduğunu vurfulayarak, nükleer teknoloji alanında da özgün uygulama ve Ar-Ge çalışmaları için altyapıların geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

ODTÜ Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İVME-R) Müdürü Prof. Dr. Bilge Demirköz de merkezin çalışmalarına ve Saçılmalı Demet Hattı'na ilişkin bilgi sundu

Açılış töreninde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök deyer aldı.

Konuşmaların ardından Ağbal ve protokol üyeleri, testlerin gerçekleştirileceği laboratuvarları ziyaret etti.

Bahse konu olan test altyapısıyla Türkiye'nin milli ve yerli imkanlarla geliştirdiği güneş hücreleri, lityum iyon pil ve çok katmanlı yalıtım battaniyesi gibi İMECE uydusuyla uzaya gönderilecek ekipman ve malzemelerin Avrupa Uzay Ajansı standartlarına göre testleri sağlanacak.

Projeyle, Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmalarında dışa olan bağımlılığın azaltılması hamaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 15:35
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler