banner1322
x

TÜRKİYE'NİN İHRACAT REKORLARINDA PAZARLARA YAKINLIK ETKİLİ

Turkon Line Üst Yöneticisi Alkın Kalkavan, Türkiye'nin ihracat rekorlarında pazarlara yakınlığının ve ürün kalitesi etkili olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE'NİN İHRACAT REKORLARINDA PAZARLARA YAKINLIK ETKİLİ
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye'nin ihracat rekorlarının önemini vurgulayan Turkon Line CEO'su Alkın Kalkavan, "2022 yılında ülkemizin neredeyse her ay ihracat rekorları kırmasında önemli pazarlara yakın olmamızın ve ürün ve hizmet kalitemizin etkili olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"KONUMUMUZ, İYİ BİR ALTERNATİF PAZAR KONUMUNA GETİRDİ"

Deniz taşımacılığı sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunan Kalkavan, pandemi döneminde tedarik zincirinin bozulmasının arz talep arasında bir dengesizliğe sebebiyet verdiğini bununla beraber ciddi bir talep artışının ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye'nin dünya tedarik zinciri ve deniz taşımacılığı açısından öne çıktığını kaydeden Kalkavan, Türkiye’nin Avrupa, Asya, Afrika gibi pazarlara yakın olmasının, ABD için önemli bir ihracatçı konumunda bulunmasının deniz ticareti açısından da Türkiye'yi ön plana çıkardığını dile getirdi ve "Jeopolitik konumu, bilhassa ABD ve Avrupa ülkeleri için son dönemlerde kapanan Çin Limanları adına ülkemizi iyi bir alternatif pazar konumuna getirdi." biçiminde konuştu.

"DENİZ TAŞIMACILIĞINDAKİ BASKININ YÖNETİLMESİ GELECEĞE YÖN VERECEK"

Türkiye'nin hemen hemen her ay dış satım rekorları kırmasında önemli pazarlara yakınlığıyla, ürün ve hizmet kalitesinin etkili olduğunu aktaran Kalkavan, bu kapsamda ileriki dönemlerde Türkiye'nin aynı şekilde tercih sebebi olan bir ülke olacağını ve dış satımda yakaladığı ivmeye devam edeceğini belirtti.

Limanlardaki yoğunluğa dikkati çeken Alkın Kalkavan, pandemi önlemleri çerçevesinde limanların tam kapasite çalışamaması, liman altyapılarının yeterli olmaması, iç taşımanın yetersiz kalmasının yanı sıra Çin'deki kapanmalarla beraber limanlara gelen gemilerin yüklerini boşaltmak için sıraya girmeye başladığını hatta Los Angeles / Long Beach limanlarında bekleyen gemi sayısının 100'ü aştığını dile getirdi.

Kalkavan, "Benzer şekilde birçok limanda beklemeler yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Açıkçası toplam konteyner kapasitesinin neredeyse yüzde 20-25'i kadar bir kapasite liman açıklarında bekleyen gemilerin üzerinde bulunuyor. Bu sebeple servislerini aksatmak istemeyen hatlar çeşitli riskleri göze alarak yeni gemi ve ekipman tedarik etmek zorunda kaldı. Piyasadaki bu hareketlilik deniz taşımacılığı üzerinde bir baskı oluşturuyor. Bu baskının iyi yönetilmesi, doğru kararların alınması ve uygulanması sektörün geleceğine yön verecek." dedi.

"SEKTÖR ÖNEMLİ BİR SINAVDAN GEÇTİ, BELİRSİZLİK SÜRÜYOR"

Yılın ilk çeyreğinin tüm dünya için belirsizliklerin öne çıktığı bir dönem olduğunu bildiren Kalkavan, tedarik zincirindeki bozulma, liman sıkışıklıklarının belirli ölçülerde sürmesi, Çin'deki 'Zero-covid' uygulamalarına bağlı kapanmalar, tüm dünyada artan enflasyon kaygıları, Rusya-Ukrayna savaşı ve artan enerji maliyetleriyle oldukça zor bir çeyreğin geride kaldığını söyledi.

İlgili dönemde müşterilere desteklemek ve hizmet kalitesini korumak adına ciddi bir efor harcandığını söyleyen Kalkavan, belirsizliğin ve kargaşanın yoğun olduğu bu dönemde risk alarak yatırımlar yapmanın ve müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmenin sektör için önemli bir sınav olduğunu ifade etti.

Zorlukların halihazırda geçerliğini korumasının gelecek dönemler için piyasadaki belirsizliklere neden olduğunu kaydeden Kalkavan, "Tabii biz ihracatçılarımıza destek olabilmek adına 25 yıldır olduğu gibi bu zor dönemde de gereken aksiyonları alıp müşteri memnuniyetinden taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz." diye konuştu.

"DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ OLMA MİSYONUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ"

AB'nin kılavuzluk ettiği 2050 karbon-nötr hedefi doğrultusunda sektörün çevreye duyarlı çözümler geliştirmek amacıyla çalışmalara başladığını bildiren Kalkavan, bundan böyle çevre dostu yakıt türlerinin önceliklendirilmesinin sektörün en önemli gündemlerinden biri olacağını vurguladı.

Turkon Line CEO'su Kalkavan, şirket olarak çevreye duyarlı politikaları kapsamında geçmiş senelerde gemilerine scrubber takarak sektöde öncü olmanın ve bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını dile getirerek "İlerleyen yıllarda da yine çevre dostu uygulamaları yakından takip edip, bu dönüşümün öncüsü olma misyonumuza devam edeceğiz." diyerek sözlerini noktaladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2022, 23:35
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını