TÜRKİYE DRONE ŞAMPİYONASI FİNALİ BAŞLADI

 TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Drone Şampiyonası finali başladı.

TÜRKİYE DRONE ŞAMPİYONASI FİNALİ BAŞLADI
EndüstrideAra5

GAZİANTEP (AA) - Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Drone Şampiyonası finali başladı.

Milli Teknoloji Hamlesi sloganıyla yola çıkan ve Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini amaçlayan TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenleniyor.

Anadolu Ajansının (AA) da "Global İletişim Ortağı" olduğu festival kapsamında yapılan Türkiye Drone Şampiyonası'nın finali, 16 lisanslı pilotun katılımıyla Rumkale'de tarihi ve doğal güzellikler içerisinde özel olarak hazırlanan parkurda gerçekleştiriliyor.

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, final öncesinde yaptığı açıklamada, drone şampiyonasının STM yürütücülüğünde 3 senedir yapıldığını ve her yıl daha da iyi olduğunu söyledi.

Geçen sene Dünya Drone Şampiyonası'nı da STM'nin gerçekleştirdiğine dikkat çeken Bayraktar, "Bu yıl pandemi nedeniyle online yaptılar ama en renkli, en fazla ilgi gören yarışmalarımızdan biri. Bir taraftan da Gaziantep'in, gazi şehrimizin doğayla bütünleşmiş harika bir tarihi mekanında bunu düzenliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ben de ilk defa buraya geldim. Daha önce şehir içinde yapıyorduk yarışmaları, bu sene böyle bir mekanda yapmak bizim için ayrıca mutluluk. Hem havacılığa ilgi çekmek hem dronelara, akıllı robotlara ilgi çekmek açısından bu yarışmaların çok faydalı olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, üçüncü senesinde TEKNOFEST''i Anadolu'nun kadim şehri Gaziantep ile buluşturduklarını belirtti.

Gaziantep'in enerjisi, coşkusu ve heyecanıyla aynı zamanda şehrin tarihiyle de buluşmaktan büyük bir keyif aldıklarını  dile getrien Kacır, "Her halde şehrin en güzel, tarihi yerlerinden birinde Rumkale'deyiz. Burada Türkiye Drone Şampiyonası'nın finallerini düzenliyoruz. Bütün yarışmacılarımızda ayrı bir heyecan var. Tarihi ve doğal güzelliği olan bir noktadayız. Çok mutlu ve memnunuz." dedi.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Güleryüz de çok heyecan veren bir organizasyona imza attıklarını dile getirdi.

Yarışmada dereceye girecek isimlerin Türkiye'yi uluslararası alanda temsil edeceğini belirten Güleryüz, "Rumkale gibi hem doğal güzelliği hem tarihi özelliği olan bir yerde teknolojiyi de buna dahil ederek bir yarışma yapabilmek bizi çok mutlu ediyor. Arkadaşlarımız kadar biz de heyecanlıyız." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 14:57
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler