TÜRKİYE'DEN MENTOLLÜ MASKE ATAĞI

İzmirli bir firma tarafından üretilen mentollü maske, ihracat için gün sayıyor.

TÜRKİYE'DEN MENTOLLÜ MASKE ATAĞI
Proses Zirvesi

İZMİR (AA) -  İzmirli bir firma tarafından üretilen mentolmaske, ihracat için gün sayıyor.

İzmir Bilimpark'ta  buulnan Tekol Teknoloji firması, daha çok enerji sektöründe faaliyette bulunurken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde maskeye inovasyon katmak için atağa kalktı. Maskenin daha rahat kullanılmasına yönelik çalışma başlatan firma, bu kapsamda mentollü ürün yapmaya karar verdi.

Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerden onay alındıktan sonra İzmir'de medikal tekstil üretimi yapan başka bir firmayla anlaşma gereçkleştirildi. Günde 500 bin üretim potansiyeli olan mentollü maske iç piyasada satışa çıktı.

Yurt dışı bağlantılarını da gerçekleştiren firma, gerekli izinlerin ardından kısa süre sonra ihracata başlamayı planlıyor.

Firmanın ortaklarından Mehtap Çakıroğlu, AA muhabirine, temmuz ayında geliştirdikleri mentollü maskenin iç piyasadan talep görmeye başladığını belirtti.

Amaçlarının insanları maske kullanımına teşvik etmek olduğunu belirten Çakıroğlu, "Yurt dışından firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Belge aşamasındayız. Bundan sonra yurt dışına açılacağız. Şu anda Azerbaycan, Rusya, İngiltere ve Almanya'dan talep var." şeklinde konuştu.

Zorunluluk olmasa dahi insanların maske kullanmaya süreceğini tahmin ettiklerini belirten Çakıroğlu, talebin de doğrusal şekilde artacağını söyledi.

Çakıroğlu, maskenin solunum yollarıyla ilgili bir sıkıntısının olmadığının sağlık kuruluşları tarafından kanıtlandığını ileri sürerek, ürünün patentini de aldıklarını dile getirdi.

Mentollü maskelerin 3 katlı olarka üretildiğinin altını çizen Çakıroğlu, "İç yapısı, kumaş kalitesi bizim için çok önemli. Bunu tamamen sağlıklı bir ürün olarak ürettik. Fiyat anlamında alternatiflerine göre benzer fiyatta. Üretime mentollü maske olarak başladık, limonlu, okaliptüslü, çikolatalı, vanilyalı gibi maskeler de yolda."  şeklinde konuştu.

Mentollü maske ile farkındalık oluşturmaya çalıştıklarına dikkat çeken Çakıroğlu, diğer kokulu ürünlerin de yakın zamanda üretileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 11:54
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler