TÜRKİYE'DEN LİMON TUZU İTHALATINI AZALTAN YATIRIM HAMLESİ

Adana'da bir sene önce faaliyete geçen Tezkim Sitrik Asit Fabrikası'nın yönetimi, halk arasında limon tuzu olarak bilinen sitrik asit üretimini yıllık 50 bin tondan 100 bin tona çıkarmak için start verdi.

TÜRKİYE'DEN LİMON TUZU İTHALATINI AZALTAN YATIRIM HAMLESİ
Endüstri 40 Zirvesi

Tezcanlar Yatırım AŞ, Türkiye'nin senede 55-60 bin ton civarında ithal ettiği limon tuzunun tamamının ülkede üretilmesi amacıyla 2017 senesinde proje çalışmalarına başladı.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde 2018 yılında temeli atılıp 2020 sonunda hazır hale gelen fabrika, 2021 senesinde tam kapasite faaliyete geçerek bir sene içerisinde yurt dışından alınan limon tuzu miktarını önemli ölçüde azalttı.

Gıdadan ilaç sanayisine kadar çok sayıda alanda kullanılan ve önemli bir ham madde olan limon tuzunu yıllık 50 bin ton üreten fabrika, Türkiye'nin bu alandaki ithalatını azalttığı gibi üretiminin bir bölümünü de yurt dışına da satarak ülkeye döviz girdisi sağladı.

Sitrik asit üretimini senelik 50 bin tondan 100 bin tona çıkarmayı amaçlayan Tezkim Sitrik Asit Fabrikası, bu hedefini 2024 başında ulaşmayı planlıyor.

Senelik 50 bin ton limon tuzu üretiminin yüzde 60'nı Türkiye içine yüzde 40'nı ise yurt dışına gönderen firma, kapasite ile birlikte ihracatını da artırarak ekonomiye daha fazla döviz girdisi sağlamayı amaçlıyor.

Tezcanlar Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Tezcan, basın mensuplarına, dünyadaki sitrik asit talebinin büyük kısmının Çin ve ABD'de bulunan üreticiler tarafından karşılandığını, pazarın yüzde 80'ine hakim olan Çin'in bu üretimde ön plana çıktığını söyledi.

Türkiye'de üretilmeyen sitrik asidi geçen sene üretmeye başlamalarıyla birlikte ithalatta ciddi oranda azalma yaşandığına dikkat çeken Tezcan, şöyle devam etti:

"Sitrik asit üretimi bizim hayalimizdi. Türkiye, yılda ihtiyacı olan 50 bin tonun tamamı ithal ediyordu. Biz de bu ithalatın tamamını karşılayabilecek şekilde 50 bin ton kapasiteli yatırıma başladık. Biz üretime başlayınca iç piyasanın ithalatı 29 bin tona kadar düştü. Üretimimizin yüzde 60'ını iç piyasaya verdik, yüzde 40'ını da ihraç ettik. İthalatı önleme ve ihracata katkımızı bir arada düşünürsek cari açığın kapatılması yönüne 100 milyon dolar katkı sağladık."

Tezcan, gerek iç piyasa gerekse dünyada sitrik aside olan ihtiyacın arttığını gözlemlediklerini ve bundan dolayı yatırımı büyütme kararı aldıklarını bildirdi.

Türkiye'nin sitrik asit ihtiyacını karşılamak istediklerini ifade eden Tezcan, "Şu an kapasite artırımına başladık. Allah nasip ederse kısa süre içinde üretimimizi iki katına, 100 bin tona çıkaracağız. Bunun yarısını iç piyasa yarısını ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz.”

YENİ YATIRIMLAR GELİYOR

Tezcan, mevcutta yakıt sektöründe kullanılmak üzere 35 bin ton kapasiteli etanol üretimi yaptıklarını söyledi.

Etanol üretiminde farklı sektörlere de ulaşmak istediklerini, bu doğrultuda kapasite artışı yapacaklarını belirten Tezcan, şöyle dedi:

"Yakıt sektörünün ötesinde özellikle kozmetik için gerekli Ekstra Nötral Etil-Alkol (ENA) üretme çalışması yürütüyoruz. Mevcut kapasitemizi yüzde 200 arttıracağız. Mayıs ayında ENA üretimimizi, gelecek yılın son çeyreğinde de kapasite artışımızı tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca biyo etil asetat üretimi için de çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu tesisimizi de en kısa sürede faaliyete geçirerek kimya sektöründe büyümeye devam etmek istiyoruz." (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2022, 14:52
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını