TÜRKİYE 1,1 MİLYON TON PLASTİK ATIĞI GERİ DÖNÜŞTÜRÜYOR 

GEKADER Başkanı Fatih Eren: 350 bin kişiyi istihdam eden sektörün yaptığı dönüşüm sayesinde yıllık 1 milyar dolardan fazla plastik ham madde ithalatının önüne geçiliyor.     

TÜRKİYE 1,1 MİLYON TON PLASTİK ATIĞI GERİ DÖNÜŞTÜRÜYOR 
Endüstrideara

Türkiye yılda 1,1 milyon ton hurda plastiği geri dönüştürüyor. Yaptığı bu işlemle 1 milyar doları aşkın plastik ham madde ithalatının önüne geçiliyor.  Konuyla ilgili olarak Geri Dönüşüm ve Kazanımcılar Derneği (GEKADER) istatistikleri birçok başlığı öne çıkardı. Öncelikle Türkiye’de geri dönüşüm konusunda hassasiyet arttı. Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması ise bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Geri dönüşüm konusu Paris İklim Anlaşması'nın amaçları arasında önemli bir başlık olarak öne çıkıyor. Sıfır Atık Projesinin Türkiye’de başlatılmasıyla birlikte geri dönüşüm oranı yüzde 13’ten 24’e yükseldi. Bu rakamın daha da artması hedefleniyor. Özellikle en yüksek oranında plastik sektöründe yaşanması planlanıyor. 

HEDEF 2053’TE NET SIFIR EMİSYON 

Türkiye, Paris İklim Anlaşması'yla birlikte 2053 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor. Plastik atıkların dönüştürülmesi ve şirketler tarafından dönüştürülmüş ham maddeden üretilen ürünlerin kullanmasının da bu hedefe katkı sağlayacağı belirtiliyor. Türkiye, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında 1,1 milyon ton plastik atık geri dönüştürülüyor. Cirosu 1 milyar doları bulan ve 350 bin kişiyi istihdam eden sektörde 1.300 işletme faaliyet gösteriyor. Sektör, yaptığı geri dönüşümle yıllık 1 milyar dolardan fazla ithalatın engellenmesini sağlıyor. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 17:49
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını