Turkcell'den şehir hastaneleri için yerli ve milli altyapı desteği

Turkcell, kamu-özel sektör ortaklığında projelendirilen dijital hastaneleri Türkiye'nin hizmetine sunmayı sürdürüyor.

Turkcell'den şehir hastaneleri için yerli ve milli altyapı desteği
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Turkcell, kamu-özel sektör ortaklığında projelendirilen dijital hastaneleri Türkiye'nin hizmetine sunmayı sürdürüyor.

Turkcell tarfından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamasına göre, Türkiye'nin ilk dijital hastanesi Yozgat’ın ardından Adana, Elazığ, Eskişehir ve son olarak da Bursa Şehir Hastaneleri'nin iletişim ve bilişim altyapıları Turkcell tarafından son teknolojiyle donatıldı. Böylelikle dünyanın en saygın dijital hastaneleri ile aynı seviyede hizmet veren dijital altyapı ve uygulamalar Türkiye çapında 5 şehir hastanesinde kullanılmaya başlandı.
 

Yerli ve milli dijital hastaneler kurma maksadıyla çalışmalarına devam ettiren Turkcell'in, geliştirdiği son teknoloji sistem olan HBYS ile bilgi sistemlerini tamamıyla bütünleşik hale getirdi. Böylelikle hastane içindeki tüm tıbbi cihazlar; ağlar ve sensörler aracılığıyla birbirleriyle haberleşiyor.

Hastayla ilgili yapılan yüm tıbbi test, radyoloji görüntüleri, rapor gibi işlem ve bilgiler dijital ortamda doktorlara ulaştırılıyor. Hastanelerdeki kağıt kullanımını en aza indiren dijital yapı sayesinde test ve röntgen sonucunu taşıma gibi dertler de ortadan kalkıyor. Bu yenilikçi sistem sayesinde hastaların teşhis ve tedavi süreçleri hızlanırken, doktorlar da tek tuşla hastayla ilgili sonuçlara ulaşabiliyor.

Turkcell'in sağladığı dönüşüm sayesinde operasyonel tüm süreçlerini dijitalleştiren şehir hastanelerinde bugüne değin r yaklaşık 10 milyondan fazla hasta kayıt işlemi yapıldı. Bununla beraber 70 bin bebeğin ilk medikal kayıtları oluşturulurken, yaklaşık 80 milyon laboratuvar ve radyoloji isteği gerçekleşti. Ayrıca, 440 bin ameliyat girişi de dijital olarak yapılırken, 480 binden fazla taburcu işlemi gerçekleştirildi. Bu sayede hastane birimlerinde verimlilik artarken, hastaların bekleme süreleri kısaldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 12:35
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını