TürkAkım'dan doğal gaz akışı tekrardan başladı

TürkAkım'ın her iki hattından sağlanan doğal gaz akışı, senelik bakım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte tekrardan başladı.

TürkAkım'dan doğal gaz akışı tekrardan başladı
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) - TürkAkım'ın her iki hattından sağlanan doğal gaz akışı, senelik bakım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte tekrardan başladı.

TürkAkım proje şirketi tarfından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, 29 Haziran'da Rusya Anapa'dan Türkiye saatiyle sabah 05.00’te gönderilmeye başlanan doğal gaz akışı, Türkiye topraklarında TürkAkım'ın ilk hattından saat 09.00, ikinci hattından ise saat 10.00 itibarıyla sağlanmaya başlandı.

Altı gün sürmesi planlanan 2020 senesi bakım çalışmaları 28 Haziran'da, planlanandan on iki saat önce bitti. Bakım çalışmaları boyunca, Anapa ve Kıyıköy'deki tesislerde ekipmanların senelik bakımları yapılarak acil müdahale sistemi, otomasyon sistemi ve diğer mekanik teçhizatın denetimi sağlandı.

Her bir hattı 15,75 milyar metreküp olmak üzere toplam 31,5 milyar metreküp gaz kapasitesi mevcut olan TürkAkım'ın ilk hattı Türkiye'ye gaz akışı sağlarken, ikinci hat üzerinden Avrupa'ya gaz taşınıyor.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Gazprom Export'un yüzde 50'şer hisseye sahip olduğu TürkAkım Gaz Taşıma AŞ tarafından Kıyıköy'den Bulgaristan'a kadar uzanan 142 kilometre 48 inçlik boru hattı yapıldı.

Proje kapsamında hisselerinin tamamı Gazprom'a ait Güney Akım şirketi tarafından ise Kıyıköy Gaz Alım Terminali inşa edilmişti.

Ayrıca, BOTAŞ tarafından Kıyıköy'de bulunan alım terminalinden Tekirdağ'daki milli şebekeye bağlanan 70 kilometrelik 48 inç hat da proje kapsamında gerçekleştirilen yatırımlar arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 11:50
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını