banner1322
x

TÜRK TELEKOM 5G’DE DÜNYA REKORU KIRDI

5G test şebekesi üzerinde Nokia ile birlikte gerçekleştirdiği denemede 4.5 Gbps üzeri hıza ulaşan Türk Telekom, bu alanda dünya rekoru kırdı.

TÜRK TELEKOM 5G’DE DÜNYA REKORU KIRDI
Makine Zirvesi

Nokia iş birliğinde 5G test şebekesi üzerinde deneme çalışmalarına devam eden Türk Telekom, 4.5 Gbps üzeri hıza ulaşarak yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Türk Telekom, 5G bağlantı hızını en yüksek düzeye taşıyan spektrum olan ‘Milimetre Dalga’ ile 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini, 8 taşıyıcı (8CC) destekli akıllı telefonla Türkiye’de ilk defa deneyen operatör oldu.

BU TEKNOJİLER 6G İÇİN KÖPRÜ NİTELİĞİNDE

5G test şebekesi üzerinden sadece milimetre dalga spektrumunu kullanarak gerçekleştirilen denemede 4.5 Gbps üzerinde hızlara ulaştıklarını belirten Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Bu hızlarla yeni bir dünya rekoruna imza attıklarını söyledi.  Kullanıcılar ve operatörler için birçok fayda sağlayan bu teknoloji sayesinde, 5G’nin vadettiği yüksek hız ve geniş kapasite hedeflerini yakalamış olduklarına dikkat çeken Kıraç, bu teknolojilerin aynı zamanda 6G’de kullanılması planlanan ultra yüksek hız ve kapasite sağlayan ‘Terahertz’ sistemlerinin de olgunlaşması ve önünün açılması için köprü niteliği taşıdığını söyledi.

Güçlü fiber altyapımızla Türkiye’de 5G’ye en hazır operatör olarak, bu teknoloji ile ilgili önemli bir deneyimi daha rekorla sonuçlandırmaktan mutluluk duyduklarını vurgulayan Kıraç, bugün olduğu gibi, gelecekte de Türkiye’de tüm yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etmeye devam edeceklerini aktardı.

Bugün sadece Türkiye için değil, küresel telekom sektörü için bir başka önemli kilometre taşına daha imza attıklarını kaydeden Nokia Türkiye Ülke Genel Müdürü Özgür Erzincan ise, Nokia'nın ticari 5G şebeke ekipmanıyla elde edilen bu rekorun Nokia'nın 5G ve inovasyon alanlarındaki liderliğinin bir kanıtı olduğunu belirtti.

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını