Türk şirketinden Romanya'ya 3,2 milyon avroluk sahra hastanesi

Türkiye'de mobil hastane sistemleri üreten SDI Global LLC AŞ, Romanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında faaliyet göstermesi için NATO standartlarında planlanan 13,2 milyon avroluk sahra hastanesinin yapım ihalesini kazandı.

Türk şirketinden Romanya'ya 3,2 milyon avroluk sahra hastanesi
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) -  Türkiye'de mobil hastane sistemleri üreten SDI Global LLC AŞ, Romanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında faaliyet göstermesi için NATO standartlarında planlanan 13,2 milyon avroluk sahra hastanesinin yapım ihalesini kazandı.

Basın mensuplarına verileni bilgiye göre, ABD ve Ürdün'de de şubeleri yer alan Türk şirketi, 3 ülkeden 4 firmanın katıldığı mobil hastane yapımı ihalesini aldı. Söz konusu ihale, 250 ve üstü yatak kapasiteli, NATO kriterlerine uygun sahra hastanesi yapımını kapsıyor.

Teslim edilecek sistemde 103 yoğun bakım yatağı, 143 yarı yoğun bakım yatağı, 5 triyaj, 5 acil yatağının yanı sıra, radyoloji odası, laboratuvar, ameliyathane gibi bir hastanede olması gereken birimler yer alacak. İhale bedeli 13,2 milyon avro olan sahra hastanesi, 20 günde tbitirilecekk

SDI Global LLC AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olan Adnan Çolak, dünyada ilk defa Çin'de ortaya çıkan Kovid-19'un ardından, yaklaşık 10 yıldır sürekli olarak geliştirdikleri mobil-sahra hastane sistemleri üzerine uzmanlarla beraber çalışmaya başladıklarını sbelirtit.

Yapılan yoğun çalışmalar neticesindei kitlesel zayiatı minimize edecek mobil hastaneyi ortaya koyduklarını dile getiren Çolak, şöyle devam etti:

"Maalesef mevcut hastane yapıları virüsün yayılmasında çok etkili oluyor. Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde ortam, oluşabilecek her çeşit partikül veya virüsten sürekli arındırılıyor. Böylelikle virüs yayılımı minimize edildiğinden tedavi çok daha hızlı ve verimli gerçekleşiyor."

Çolak, Kovid-19 ile ilgili, dünyadaki mevcut hastane yapılarından bağımsız yoğun bakım ve morg sistemleri de kurduklarını akardı.

Romanya'dan sonra 2 Avrupa Birliği ülkesiyle toplam 33 milyon ve 3 Orta Doğu ülkesiyle de 28 milyon olmak üzere toplamda 61 milyon avro değerinde anlaşmalar imzalayacakları bilgisini paylaşan  Çolak, şöyle devam etti:

"Bu projelerin toplam değeri yarım milyar lirayı aşıyor. Dünyanın ve Türkiye'nin içinden geçtiği bu zor günlerde, ülkeye katma değer sağlamak ve heyecan verici teknolojik gelişmelere imza atmak bizim için gurur verici. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da hassasiyetle üzerinde durduğu yerli, milli sanayi ve teknolojimizi gösteren bu ihracatımız umarız milletimize de moral olur."

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 12:42
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını