Türk sanayisinin acı kaybı

Kale Kilit markasının Kurucusu ve 3S Kale ile Kale Endüstri Holding’lerinin Onursal Başkanlığını yapan Sadık Özgür 15 Mayıs’ta yaşamını yitirdi.

Türk sanayisinin acı kaybı
Endüstri 40 Zirvesi

Cumhuriyetin ilk nesil sanayicilerinden olan Sadık Özgür, tek torna tezgahıyla kurduğu Kale Kilit markasını sektörün öncüsü haline getirdi. 89 yaşında hayata gözlerini yuman Özgür, 1953’te üretime başladığı Tahtakale’de bugün ürünlerini 100’den fazla ülkeye ihraç eden bir marka haline Kale Kilit markasını getirmesiyle sektöründe birçok övgü ve ödül de aldı. Markasını Türkiye’de ‘Güvenin Adı’ olarak benimsetme başarısını yakalayan Özgür, kazanımları ile doğum yeri olan Sivas’ın Divriği ilçesinin de kalkınmasında büyük rol oynadı.

Devletten aldığı Devlet Üstün Madalyası’nın da göstergesi olarak Türkiye’deki sanayinin gelişimine öncülük yapan Sadık Özgür’ün ailesine ve tüm sevenlerine ST Endüstri Medya ailesi olarak başsağlığı diliyoruz.

SADIK ÖZGÜR KİMDİR?

Sadık Özgür, 1930 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuştur. Ebeveynlerini oldukça küçük yaşta kaybetmiş olan Özgür, doğduğu köyde ortalama beş yıl kadar çobanlık yapmıştır. 15 yaşından itibaren tornacılığı öğrenen ve bir yandan da Divriği Demir Madenleri’nde çıraklık kursuna giden Özgür, 1948 yılında İstanbul’a gelmiş ve Denizcilik Bankası’na ait olan Havuzlar Tersanesi’nde tornacılık yapmaya başlamıştır. 1953’te kendine ait ilk işletmesi olan Tahtakale’deki küçük atölyesini açmış olan Özgür, burada gaz ocağı ve karyola borusu üretmeye başlamıştır. Buradaki çalışmalarının ilk yılında kilit üretimine başlamış olan Özgür, 1957’de daha büyük bir atölyeye taşınarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Daimi olarak fazlalaşan makina teçhizatı ve işçi sayına paralel olarak 1958’de Kale Kollektif Şirketi’ni kuran Özgür daha sonrasında bir ilke imza atmış ve Türkiye’nin ilk kasa kilidini üretmeye başlamıştır. 1979 yılında Bahçelievler’deki atölyesinden sonraki 40 yıl boyunca Genel Müdürlük binası olarak kullanılacak olan yeni yerlerine taşınan üretimhanesi ile Özgür Türkiye’nin ilk teknolojik kilit fabrikasını da kurmuş oldu. 

Tüm ilk Cumhuriyet Sanayicileri’nde olduğu gibi kendisinde de girişimci ruhu olan Özgür, 1988’de tüm şirketlerini Kale Endüstri Holding A.Ş olarak tek başlıkta topladı ve daha sonra 55. Yılını kutladığı şirketinin Yönetim Kurulu Başkalığı görevini oğlu Sedat Özgür’e devretti. Onursal Başkanlık görevini 3S Kale ile Kale Endüstri Holding’lerinin daimi olarak sürdürmüş olan Özgür, 15 Mayıs 2019 itibariyle yaşamını yitirmiştir.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 14:49
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını