banner1339
x

TÜRK MOBİLYA SEKTÖRÜ GÖZÜNÜ 5'İNCİLİĞE DİKTİ

Türk mobilya sektörü dünya 5'inciliği hedefine emin adımlarla ilerliyor. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜRK MOBİLYA SEKTÖRÜ GÖZÜNÜ 5'İNCİLİĞE DİKTİ
Endüstri 40 Zirvesi

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye mobilya sektörünün her geçen gün ihracatını artırdığını dile getirerek, "Türkiye mobilya sektörü hem dünyanın üretim ve tasarım merkezi olacak hem de dünya ticaretinden yüzde 5 pay alacak. 2030'dan önce bu hedefi yakalayacağız." şeklinde konuştu.

"DÜNYA TİCARETİNDEN YÜZDE 5 PAY ALACAĞIZ"

Aynı zamanda İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanlığını da yürüten Güleç, sektörün başarı hikayelerini yaygınlaştırdığını, pandemi sürecinde de tasarım ve üretimi sürdürdüğünü kaydetti. Sektörün dünyada ticaretindeki payını gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Güleç, 2010'da yüzde 1 olan payın, 2019'da yüzde 2'ye çıktığını ve bugün ise söz konusu payın yüzde 2'nin üzerinde olduğunu söyledi.

Sektör olarak dünya ticaretinin yüzde 5'ini Türkiye'ye getireceklerini ifade eden Güleç, "Türkiye mobilya sektörü hem dünyanın üretim ve tasarım merkezi olacak hem de dünya ticaretinden yüzde 5 pay alacak. 2030'dan önce bu hedefi yakalayacağız. 200 ülkeye mal gönderiyoruz. En başta gelen pazarlarımız bölgesel pazarlardı. Bu pazarlarda payımızı düşürmedik. Sadece olmadığımız iki ülke var; Suudi Arabistan ve İran. Bunlara kendi konjonktürlerinden dolayı giremiyoruz. İnşallah buralara da gireceğiz ve rakamlarımız katlanacak. Çünkü onların Türk mobilyasına ihtiyacı var." diye konuştu.

"SEKTÖR 10 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRECEK"

Türkiye'nin hedef pazarlarından ABD'ye ihracatın katlanarak arttığını ve Türk mobilyasının söz konusu pazarda ilgili gördüğünü belirten Güleç, "ABD, tüketicisini düşünüyor. Türk mobilyasına gümrük bile koymuyor. Çünkü Türk mobilyası oradaki bir ihtiyacı gideriyor. Hem kaliteli mobilya gönderiyoruz hem dünya pazarında rekabet ediyoruz hem de termin (siparişin teslimi) süresi çok kısa. Dünya termin süreleri çok uzadı. Dünya bugün 6-7 ayları konuşurken Türkiye mobilya sektörü olarak 4-6 hafta aralığında teslimat gerçekleştiriyoruz." dedi.

Üreticilerin dinamik ve hikayeler oluşturmaya başladığını bildiren Güleç, "Dünya bizi bekliyor. Yeter ki üreticilerimiz daha fazla tasarım ve kaliteye önem vererek hikaye oluştursunlar. Sektörümüz dünyaya 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirecek ve bunun altyapısında da 2030 yılında 25 milyar dolarlık üretim yapacak." ifadelerini kullandı.

"DÜNYA ÜRETİM VE TASARIM MERKEZİ OLDUĞUMUZU KABUL EDİYOR"

Dünya mobilya pazarının 180 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğu bilgisini veren MOSFED Başkanı Güleç, pazarda Çin'in ilk sırada yer aldığını, onu Vietnam, Polonya, Almanya ve İtalya'nın takip ettiğini söyledi.

İlk hedeflerinin ABD'yi geçmek olduğunu ve dünya sıralamasında 5'inciliğe çok yakın olduklarını vurgulayan Güleç, "Halihazırda çok az bir farkla dünyada 8'inci sıradayız. Ölçek büyüklüğümüzü artırmamız, üreticilerimizin kendisini aşması gerekiyor. Zaten dünya mobilya sektörü, Türkiye'nin önemli üretim ve tasarım merkezinin Türkiye olduğunu kabul ediyor." diyerek sözlerini tamamladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2021, 14:00
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını