TÜRK MAKARNA SEKTÖRÜNDEN 780 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Türkiye'deki makarna üreticileri, 2021 senesinde 160 ülkeye yaptıkları 1 milyon 370 bin tonluk ürün ihracatından 780 milyon dolar gelire ulaştı.

TÜRK MAKARNA SEKTÖRÜNDEN 780 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Endüstri 40 Zirvesi

Makarna ihracatında İtalya'dan sonra dünyada ikinci sırada bulunan Türkiye'nin geçen sene yaptığı dış satım, bir önceki yıla oranla değer bazında yüzde 3 artarak 780 milyon dolara ulaştı.

Toplamda 1 milyon 370 bin ton ürün ihracat gerçekleştiren sektör, en çok dış satımı 731 bin tonla Afrika ülkelerine yaptı ve 379 milyon 503 bin dolar gelir elde etti.

Güney Amerika ülkeleri 218 bin tonla ikinci, Asya ülkeleri 98 bin tonla üçüncü, Orta Doğu ülkeleri 64 bin tonla dördüncü sırada yer buldu.. Avrupa Birliği ülkelerine de geçen yıl 18 bin ton makarna gönderildi.

160 ÜLKEYE SORUNSUZ İHRACAT

Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Abdülkadir Külahçıoğlubasın mensuplarına, iklim değişikliğinin yanı sıra salgına bağlı olarak tedarik zincirinin bozulmasının ve lojistikte yaşanan problemlerin gıda ürünlerinin önemini daha da belirgin hale getirdiğini belirtti.

Alınan tedbirler kapsamında makarnanın kati ihracatının 1 Ocak-30 Nisan 2021 tarihlerinde kısıtlandığını hatırlatan Külahçıoğlu, "Geçen yılın ilk 4 ayında ihracatımızda yaklaşık yüzde 15 düşüş gerçekleşti. Sonrasında sektörümüzün, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığıyla yaptığı istişareler neticesinde buna kalıcı bir çözüm bulundu ve aşmış olduk. Bundan sonraki toparlanmayla yılı miktar bazında yüzde 9 düşüş ancak değer bazında yüzde 3 artışla kapatma başarısı göstermiş olduk." Şeklinde konuştu.

2022 HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Sektörün bu ysene 1 milyar dolarlık dış satımı hedeflediğine dikkat çeken Külahçıoğlu, "Bu yıl revize ettiğimiz hedef olan 1 milyar dolarlık dış satıma emin adımlarla ilerleyeceğiz. Artık, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığıyla aldığımız tedbirler kalıcı hale geldi. İç tüketimle birlikte değerlendirdiğimizde sektörümüzün toplam büyüklüğü 1,5 milyar doları aşmış durumda. İhracat ve iç tüketim dengesini de koruyoruz." şeklinde konuştu. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını