Türk Konseyinin Yatırım Fonu toplantısı

Türk Konseyi Yatırım Fonu teknik toplantısı, Genel Sekreter Baghdad Amreyev başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Türk Konseyinin Yatırım Fonu toplantısı
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Türk Konseyi Yatırım Fonu teknik toplantısı, Genel Sekreter Baghdad Amreyev başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan’ın üyesi olduğu, Macaristan’ın da gözlemci üye olarak yer katıldığı Türk Konseyinin en önemli projelerinden Yatırım Fonu’nun faliyete geçirilmesine yönelik toplantıda, ülkelerin ekonomi ve maliye bakanlıklarından üst düzey memurlar yer aldı.

Genel Sekreter Amreyev, toplantıda yaptığı konuşmada, Yatırım Fonu’nun Türk dünyasının sosyal ve ekonomik kalkınmasına, Türk Konseyi ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin daha yüksek seviyelere taşınmasına ve üye devletler arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına önemli katkı sağlayacak girişimlerden biri olduğunu söyledi.

Yatırım Fonu'nun, yeni tip koronavirüs salgını sonrası dönemde daha da önem kazanacağını belirten Amreyev, Türk Konseyinin uzun vadeli ekonomik hedeflerinin hayata geçirilmesinde bu fonun önemli kazanımlar sağlayacağını hatırlattı.

Yatırım Fonu’nun hayata geçirilmesinde takip edilecek teknik konularda yol haritasının belirlendiği toplantıda, hızlı ve etkili bir şekilde gerekli adımların atılması kararlaştırıldı.

Toplantıda, Yatırım Fonu’nun amacı, içeriği, yapısı, finansal kaynakları, fayda sağlayacağı sektörler ve diğer konularda ülkeler görüş birliğine vardı.

Söz konusu toplantıda ayrıca uluslararası tecrübeden fayda sağlanması ve bu amaçla önde gelen uluslararası finansal kuruluşlarla sürdürülen iş birliğinin daha da güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

Türk Konseyi Yatırım Fonu'nun, üye ve gözlemci ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesine katkı sağlaması amaçlanıyor.

Ülkelerin, gelecek dönemde Yatırım Fonu’nun kuruluş belgelerine son şeklini vermesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 13:22
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını