Türk ihracatçıları Afrika'nın kapısını Fransa üzerinden aralayacak

Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı olan Serdar Urfalılar, milli katılım sağladıkları Paris Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı'na Afrika ülkelerinden yoğun katılım sağlandığını söyleyerek, "Fuar ile hedefimiz sadece Avrupa ya da Fransa değil, Afrika'daki Fransa etkisi altındaki Fransızca konuşan ülkeler." şeklinde konuştu.

Türk ihracatçıları Afrika'nın kapısını Fransa üzerinden aralayacak
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı olan Serdar Urfalılar, milli katılım sağladıkları Paris Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı'na Afrika ülkelerinden yoğun katılım sağlandığını söyleyerek, "Fuar ile hedefimiz sadece Avrupa ya da Fransa değil, Afrika'daki Fransa etkisi altındaki Fransızca konuşan ülkeler." şeklinde konuştu.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, dünyanın her noktasından yapı malzemeleri sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı'nın (Batimat Paris) 60'ıncısı Paris'te gerçekleştirildi.

Fuarda, İDDMİB tarafından gerçekleştiirlen milli katılımda 12 firma yer aldı. Toplamda ise 50 Türk firmasının yer aldığı fuarı, toplam 350 bin kişi gezdi.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar, fuara Afrika ülkelerinden büyük katılım olduğunu dikkat çekerek, Türk firmaları olarak fuara verdikleri önemin Afrika ilgisinden kaynaklandığını dile getirdi.

Mevcut durumda Afrika ülkelerine yapılan ihracatın toplam yapı sektörü ihracatı içerisindeki payının yüzde 12 civarında olduğuna değinen Urfalılar, "Fuar ile hedefimiz sadece Avrupa ya da Fransa değil, Afrika'daki Fransa etkisi altındaki Fransızca konuşan ülkeler." şeklinde konuştu.

Urfalılar, Türk yapı sektörünün Türkiye ihracatının içerisindeki payının yüzde 13 civarında bulunduğuna dikkat çekerek, "2014'te 24 milyar dolar kadar ihracatımız vardı. Bu rakamla sektör ihracatında dünyadaki ihracatçı ülkeler sıralamasında ilk 10'a giriyorduk. Daha sonra biraz gerileme yaşadık. Son durumda geçen yıl yaptığımız 22 milyar dolar ihracatla dünya sıralamasında 12'nci sıradayız. Bu yılı da en az 22 milyar dolarla kapatmayı hedefliyoruz." şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 16:43
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını