TÜRK GENÇLERİ DOKUNMATİK EKRANLARDA KORONAVİRÜSÜ YOK EDEN CİHAZ GELİŞTİRDİ

Almanya'da yaşayan 3 Türk genç, Hırvat kökenli arkadaşları ile birlikte ATM gibi dokunmatik ekranları otomatik olarak dezenfekte eden cihaz geliştirdi.

TÜRK GENÇLERİ DOKUNMATİK EKRANLARDA KORONAVİRÜSÜ YOK EDEN CİHAZ GELİŞTİRDİ
Endüstrideara

Almanya’da yaşayan Makine Mühendisi Ahmet Toklu, Endüstriyel Hijyen Mühendisi Cihan Atsız, Biyoloji Öğretmeni Fatih Akpınar ve Endüstriyel Hijyen Mühendisi Danijel Imani, UV-C ışınları ile toplu kullanılan dokunmatik ekranları otomatik olarak dezenfekte eden bir cihaz geliştirdi. Girişimci gençler, prototipini yaptıkları cihazı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

"Dn 'A Disinfection" ismini verdikleri cihaz üzerine açıklama yapan Cihan Atsız, Mart 2020'de arkadaşlarıyla Danijel Imani'nın evinin balkonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hayatlarını nasıl etkilediğini konuştuklarını, bu sohbette, toplu olarak kullanılan dokunmatik ekranları otomatik olarak dezenfekte eden bir cihaz fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Ahmet Toklu bize UV-C ışınlarının nasıl etkili olduğunu anlattı, Danijel ise hijyen konusunda bizi bilgilendirdi. diyen Atsız, UV-C ışınları konusunda araştırma yaparken bazı icatlar gördüklerini ve ATM, havalimanlarında bulunan self-check in terminallerinin ekranları ve restoranlarda bulunan dokunmatik ekranların otomatik dezenfekte edilmesini konuştuklarını belirtti. Atsız, İnternet üzerinden bu konuda bir cihaz olup olmadığını araştırdıklarını ve böyle cihaza denk gelmediklerini söyledi.

UV-C IŞINLARI BİRKAÇ SANİYEDE ORTADAN KALDIRIYOR”

Cihazın üretimine karar verdiklerini ve Nisan 2020'de Almanya'da patent başvurusu yaptıklarını söyleyen Atsız, sermaye koyarak otomatik dezenfeksiyon cihazının prototipini yaptırdıklarını ifade etti.
Atsız, “Cihazımıza Dn 'A Disinfection ismini verdik. Prototipi elimize alınca direkt laboratuvar çalışmalarına geçtik." ifadesini kullandı.

Cihazın işleyişine üzerine bilgiler veren Atsız, "Her kullanımdan sonra dezenfeksiyon cihazı, yatay vaziyette dokunmatik ekran üzerinde yukarıdan aşağıya hareket ediyor ve UV-C ışınları ile mevcut patojenleri birkaç saniye içinde ortadan kaldırıyor. Bunu laboratuvar çalışmalarıyla ortaya koyduk." dedi.(AA)


 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını