Türk ayakkabısı sanal fuarla dünyaya tanıtılacak

Türk ayakkabı sektörü, 25-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dijital Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD) ile küresel arenada vitrine çıkacak.

Türk ayakkabısı sanal fuarla dünyaya tanıtılacak
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türk ayakkabı sektörü, 25-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dijital Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD) ile küresel arenada vitrine çıkacak.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, iç pazardaki hareketliliğin ardından haziranda yüzde 52 artışla ihracatta da toparlanmaya başlayan ayakkabı sektörü, sanal fuarla dünyaya açılacak.

TASD tarafından 25-27 Ağustos tarihleri arasında gereçkleştirilecek olan Dijital AYMOD, Tü rk tedarikçiler ile 50 ülkeden 1.600 yabancı alıcıyı buluşturacak.

İhracata ivme kazandırmak, mevcut pazarları derinleştirmek ve pazar çeşitliliği sağlamak maksadıyla gerçekleştirilen fuar, Türk ayakkabı sanayisinin gücünü bir defa daha ortaya koyacak.

Ayakkabıdaki toparlanma hızı fuarla büyüyecek

Konuya ilişkin değerlendirmeler gerçekleştiren TASD Başkanı Abdulsabur Endican, ayakkabı sektörünün, ihracatını Ocak ayında yüzde 17,5 artırarak yeni yıla başladığını belirterek, şubatta da artışın sürdüğünü dile getirdi.

Geçen seneyi 932 milyon dolar ihracatla kapatan ayakkabı sektörünün salgının zirve yaptığı mart-mayıs döneminde ciddi kayıp yaşadığını hatırlatan Endican, ancak haziranda toparlanmanın başladığını belirtti.

Endican, haziranda iç pazardaki canlanmanın ardından ihracatta yüzde 52'lik artış yakaladıklarını söyleyerek, "Bu artış ivmesini sürdürmek amacıyla pandemi döneminde öne sanal fuarlara odaklandık. Bu kapsamda ağustosta tedarikçilerimiz ile yabancı alıcıları online ortamda buluşturacak, yeni ürünlerimizi tanıtacağız. Fuar sayesinde hem pazarlarımızı çeşitlendirmek hem de salgın sürecinde ihracatta yaşadığımız kaybı telafi etmeyi amaçlıyoruz. Seneyi, geçen yıl ile paralel bir rakamla kapatmayı istiyoruz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 13:48
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını