TRAKYA'DAN AFRİKA'YA TARIM MAKİNESİ VE AYÇİÇEK TOHUMU İHRACI

Trakya'da üretimi gerçekleştirilen tarım makineleri ve ekipmanları ile tescilli ayçiçeği tohumunun Afrika'ya ihraç edilmesi için Türk ve Sudanlı heyetler arasında protokol bir gerçekleştirildi.

TRAKYA'DAN AFRİKA'YA TARIM MAKİNESİ VE AYÇİÇEK TOHUMU İHRACI
Endüstri 40 Zirvesi

Trakya Kalkınma Ajansında (TRAKYAKA) gerçekleştirilen toplantıda, Sudanlı heyet ile TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Dış Ticaret Platformu Başkanı Erdoğan Ören, Trakya Tohum AŞ Yöneticisi Birol Tarar ile Trakya Tohum Derneği Başkanı İbrahim Toruk buluştu.

Toplantıda, Trakya'dan Sudan'a gönderilecek ve oradan 19 Afrika ülkesine dağıtılması hedeflenen tarım makineleri ve ekipmanları ile tescilli ayçiçeği tohumu için anlaşma yapıldı.

Şahin, konuyla ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sudan'ın El Cezire bölgesinden gelen üst düzey yetkililerin Trakya'ya çalışma ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti. Sudanlı yetkililer ile yaklaşık bir senedir ikili görüşmeler yaptıklarını söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

"Bir süredir Trakya'da istişarelerde bulunan Sudan'ın El Cezire bölgesi heyeti ile Trakya Dış Ticaret Platformu ve Trakya Tohum AŞ arasında anlaşmalar imzalandı. Anlaşmalar kapsamında Trakya'dan El Cezire bölgesine tarım makineleri ve ekipmanları ile tescilli ayçiçeği tohumu ihraç edilecek. Anlaşma ve mutabakatlar ile yaklaşık 50 milyon dolarlık bir ticaret hacmi oluşacak. Sudan'a girdiğiniz zaman etrafındaki 19 Afrika ülkesine gümrüksüz mal satabiliyorsunuz." (AA)

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 16:49
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını