TRABZON'DA 55 MİLYON TL'LİK PROJELERİN İMZALARI ATILDI

Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Bakan Varank'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen projelerin imza töreni yapıldı.

TRABZON'DA 55 MİLYON TL'LİK PROJELERİN İMZALARI ATILDI
Enerji Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) Trabzon'a 55 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği 6 projenin imza törenine katıldı.

"İLİN EKONOMİSİNİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK"

Bakan Varank, Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen törendeki konuşmasında, her daim çalışmanın, emeğin ve çabanın peşinde olduklarına dikkati çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bize gösterdiği hedefler doğrultusunda her zaman 'Durmak yok, yola devam.' diyen bir siyasi hareketiz. Hem Trabzon'umuz hem bölgemiz hem de ülkemiz için önemli 6 projenin sözleşme imza törenini beraberce gerçekleştiriyoruz. İmzalarını atarak resmen başlatacağımız bu projelerin yatırım bedeli, toplamda 55 milyon TL'nin üzerinde." dedi.

DOKA koordinasyonunda uygulanacak projelerin balıkçılıktan tarım ve teknolojiye, turizmden sosyal içermeye birçok konuyu kapsadığını belirten Varank, her biri birbirinden önemli bu projelerle Trabzon'un mevcut altyapısını daha da sağlamlaştıracaklarını, şehrin ekonomisinin gücüne güç katacaklarını vurguladı.

TÜRK SOMONU ÜRETİMİ PROJESİYLE İTHALAT AZALACAK

Bakan Varank, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın yürüteceği, "Kapalı Devre Sistemle Biyoteknoloji Uygulanmış Yumurta Temininde Dışa Bağımlılığa Son" projesine değinerek, “Proje gerçekten önemli, değerli, sadece şehrimize değil, bölgeye ve Türkiye balıkçılığına da değer katacak bir proje. Bu projeyi de 32 milyon TL'yi aşan bir yatırımla 3 bin 600 metrekare alanda devasa bir somon balığı yumurtası ve yavrusu üretim tesisi kuracağız. 5 adet kapalı devre ünite ile 12 milyon balık yumurtası, 8,7 milyon yavru balık üretimi gerçekleştireceğiz. Proje tamamlandığında balık yumurtası ithalatını yıllık yüzde 50 azaltmayı planlıyoruz. Türk somonu üretimini ise hem de ihracatını da aynı şekilde, paralel olarak yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Bu sayede her yıl 3 milyon dolar yatırımcımızın cebinde kalmış olacak." diye konuştu.

50 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFLENİYOR

Bir diğer projenin Sürmene Belediyesi tarafından uygulanacak olan “Trabzon Gemi İnşa Kapasite Geliştirme Projesi” olduğunu belirten Varank, 6 milyon TL'lik yatırımla Sürmene Çamburnu Tersane alanında yeni bir rıhtım inşa edeceklerini ifade etti.

Rıhtım sayesinde gemi inşa sanayiinde faaliyet gösteren firmaların altyapı ihtiyaçlarını gidererek üretim kapasitelerini artıracaklarına vurgu yapan Varank, proje tamamlandığında yıllık 20 gemi üretilmesi ve 50 milyon dolarlık ihracat yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

AKÇAHASAT İLE HEDEF 1 MİLYON TL'LİK SATIŞ HACMİ OLUŞTURMAK

Bakan Varank, bir diğer projenin de Akçaabat Belediyesi tarafından uygulanacak “Akçahasat” adlı proje olduğunu, projeyle de ilçede yetişen hurma, çilek, zeytin, aronya, kivi gibi ürünlerin üretim ve depolama işlemlerinin yapılabileceği bir tesisi Akçaabat'a kazandıracaklarını bildirdi.

"Burada üretilen ürünler sahil şeridinde oluşturulacak 5 tane büfede ve elektronik ortamda da satışa sunulacak. 15 kadının istihdam edileceği proje ile yıllık yaklaşık 1 milyon TL'lik satış hacmi oluşturmayı hedefliyoruz." diyen Varank, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ise “Botanik Atölyeler ile Öğren, Üret ve Sat” projesinin uygulanacağını dile getirdi. 

Varank, Trabzon Botanik Park'ta yer alan atıl durumdaki atölyeleri düzenleyip eğitim amaçlı kullanacaklarını, verilecek eğitimlerin ardından ahşap oyma, teraryum, sepet gibi alanlarda üretimler yapılacağını, amaçlarının, sosyal yardıma ihtiyaç duyan dezavantajlı gruplardan oluşan vatandaşlara toplam 740 saati bulan eğitimler vererek, onların istihdam edilmelerinin önünü açmak olduğunu söyledi.

"TRABZON, PARLAYAN YILDIZLARDAN OLMAYA DEVAM EDECEK" 

Uygulamaya başlayacakları tüm bu projelerdeki hedeflerinin Trabzon'u bölgesinin ve ülkenin önemli merkezlerinden biri haline getirmek olduğunu bildiren Varank, “Trabzonlu vatandaşlarımıza ve işletmelerimize layık oldukları hizmetleri sunabilmektir. Şüphesiz yaptığımız yatırımlarla Trabzon, ülkemizin parlayan yıldızlarından biri olarak yoluna devam edecek.” diyerek sözlerini noktaladı. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 08:59
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını