banner1013
x

TOYOTA, İŞKUR'DAN İŞ GÜCÜ TALEBİNDE BULUNDU

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, İŞKUR’dan 2.500 kişilik işgücü talebinde bulundu. Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık  1000 kişinin işe alınması planlanıyor.

TOYOTA, İŞKUR'DAN İŞ GÜCÜ TALEBİNDE BULUNDU
EndüstrideAra3

 Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yılsonuna kadar bünyesine 2.500 sözleşmeli çalışan almak istiyor. Üretimini, ihracatını ve yüksek kalite düzeyini artırarak sürdürmeyi hedefleyen Toyota, İŞKUR’dan sözleşmeli çalışan alacak. 

İSKUR Mesleki Eğitim Projesi (MEGİP) desteği ile işe alınacak kişiler için Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın da katılımlarıyla imza töreni düzenlendi. Törene, proje paydaşları olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk, Sakarya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’da katıldı. 

FİRMADA KADROLU ÇALIŞMA İMKANI

Toyota’nın normalleşme süreci ile sözleşmeli çalışan alımlarına hız vereceğini duyurması ile birlikte, nisan ve mayıs aylarında yaklaşık  1000 kişinin işe başlatılmasını planlanıyor.  Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi (MEGİP) kapsamında Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de işe alınacaklar için, 3 hafta süreli oryantasyon ve mesleki eğitim sonrası kursiyerlere 6 ay süreli sözleşmeli çalışan olma imkanı sağlanacak. 

İşe alım için yetiştirilecek meslek grupları; Kalite Kontrolcü, Oto Montajcı, Nokta Kaynakçısı, Boya Operatörü ve Plastik Mamuller İmalatçı olarak açıklanırken, bu alımların bir kısmı 6 aylık çalışma sonrasında uygun görülmesi halinde firmada kadrolu çalışan olma imkânına da sahip olabilecekler.  

KONTROLLÜ İSTİHDAM VURGUSU

İmza töreninde kontrollü istihdam vurgusunda bulunan Vali Çetin Oktay Kaldırım, koronavirüs salgınının etkisini sürdürdüğünü, riskin tedbirlere uyulması halinde ortadan kalkacağını ve kontrollü istihdama da gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Oktay ayrıca, salgın sürecinde kısa çalışmaya hiç başvuru yapmayan, ayrıca normal çalışmaya geçilmesi ile istihdama tekrar başlayan ve İŞKUR’dan işgücü talebinde bulunan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye teşekkürlerini ifade ederek, yapılan sözleşmenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

2021 YILI İÇİNDE 2500 KİŞİLİK GEÇİCİ İSTİHDAM

“Toyota, 150’ye yakın ülkeye ürettiği araçların yüzde 85’ini ihraç etmektedir diyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk, “Sakarya’daki üretim tesisi, Toyota fabrikaları arasında kalite ve birçok parametreler açısından sadece Avrupa’da değil dünyada da üstün ve özel bir konuma sahiptir. Kapasite bakımından ise Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikasıdır. Hibrit versiyona sahip Corolla Sedan ve C-HR modellerinin üretildiği fabrikamızda 5.000 kişinin üzerinde istihdam sağlanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

KATILIMCI ŞARTLARI

Mesleki eğitim projesine katılmak isteyen iş arayanların;  30 yaşın altında, en az lise mezunu,   Sakarya, Kocaeli veya Düzce’de ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan iş arayanlar, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye, Sakarya ve diğer illerin İŞKUR İl Müdürlükleri’ne veya online platformlara başvuru yapabilirler.

Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi ile işe alınacaklara destek veren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ; Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin, kurumsal yapısı, kalite yönetimi ve çalışma kültürüyle Sakarya’da verimli ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesine de katkı sağladığını ifade etti.

İşgücünün verimliliğinin artırılması, çalışma hayatına nitelikli işgücü kazandıracaktır diyen Altuğ, ”Dolayısıyla, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de üretim elemanlarına kazandırılacak niteliklerden diğer sanayi kuruluşlarımızda yararlanmaktadır” şeklinde konuştu.

REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK

Projede eğitim modülü oluşturma ve işe başlayacaklara sertifikasyonunu desteğinde bulunacak olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Mesleki ve teknik eğitimin sertifikasyonu ve mesleki yeterliliğin belgelendirmesi faaliyetlerimizle sanayimize tam destek olmak üniversitemizin bir başka amacıdır. Sertifikasyon ve yeterlilik belgeleri aslında, işsizliğin azaltılması yanında verimlilik ve rekabet gücünün artırılmasına vesile olacaktır.” dedi.

Düzenlenen imza töreninin sonunda Vali Çetin Oktay Kaldırım, istihdama katkılarından dolayı Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk’e İŞKUR’un Teşekkür Belgesini verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 17:51
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler