Tofaş, salgınla mücadele amacıyla üç farklı koruyucu ekipman üretiyor

Tofaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede gereksinim duyulan tıbbı malzeme bulunurluğuna destek olmak maksadıyla, üç farklı koruyucu ekipman üretimine başladı.

Tofaş, salgınla mücadele amacıyla üç farklı koruyucu ekipman üretiyor
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Tofaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede gereksinim duyulan tıbbı malzeme bulunurluğuna destek olmak maksadıyla, üç farklı koruyucu ekipman üretimine başladı.

Konuyla ilgili olarak Tofaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin beşinci büyük sanayi kuruluşu olan şirket, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, virüsün yayılmasına engel olmak ve sağlık personelini korumak için konu uzmanları ile görüş alışverişinde bulundu. Değerlendirmeler sonucunda en çok ihtiyaç duyulan koruyucu ekipmanları belirleyen Tofaş, bu konuda hızla çalışmaya başladı.

Tofaş Ar-Ge Merkezi'nde yürütülen çalışmalar kapsamında, biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabini üretimleri gerçekleştirildi. Bursa'daki fabrikada ilk etapta üretilen biyolojik örnek alma ve ve entübasyon kabini Bursa Şehir Hastanesi'ne teslim edildi. Tofaş, bu ekipmanlara ek olarak bu hafta itibariyle "siperlikli maske"nin seri üretimine başlayarak, sağlık çalışanlarına destek saunaca

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO)  olan Cengiz Eroldu, konuyla ilgili olarak "Türkiye'nin öncü sanayi ve Ar-Ge şirketlerinden biri olarak, koronavirüs ile verilen mücadeleye gereken desteği vermeye çalışıyoruz. Fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunmak için harekete geçtik." işeklinde konuştu.

Şirket mühendisleriyle çok sayıda saha ve ofis çalışanlarının örnek bir çalışma sergilediklerini dile getiren Eroldu, şöyle devam etti:

"Çalışanlarımız kısa sürede, yurt dışından aldıkları kabin örneklerini daha da geliştirdiler; siperlikli maskeyi ise seri üretime hazır hale getirdiler. Bu hafta 5 bin adetin üzerinde ekipmanı üreterek hastanelerimize dağıtacağız. Tıbbi destek ekipmanları üretmeye, yaşadığımız bu zorlu süreçte sağlık personelimize destek olmaya devam edeceğiz. Ürettiğimiz ekipmanlara çok sayıda ihtiyaç olduğu bilgisini alıyoruz. Kendi üretim kapasitemizi kullanmanın yanı sıra üretmeye başladığımız ve hekimler tarafından doğrulanan ekipmanların tasarımlarını ilgilenen firmalara da açacağız. Bu tasarımları, farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar da üretebilir.

Ekipmanlara PDF formatında 2 boyutlu teknik resimler ve CAD data (IGES/PARASOLID) formatında yayınlayacağımız https://tofas.com.tr adresinden ulaşılabilecek. Böylelikle başka firmaların da gerekli tıbbi standartlarda hızla üretim yapmasına olanak sağlayarak, yüksek sayılara ulaşılmasına destek olmak istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 21:13
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını