Tofaş ile Microsoft’tan dijital dönüşüm için örnek proje

Tofaş, teknoloji ve dijitalleşmede gerekli olan en önemli yetkinliklerden “veriden değer yaratma” hususundaki yatırım ve projelerini sürdürerek, bu kapsamda “Yapay Zekâ Veri Analisti Programı”nı faaliyete geçirdi.

Tofaş ile Microsoft’tan dijital dönüşüm için örnek proje
Endüstrideara

İSTANBUL (AA)- Tofaş, teknoloji ve dijitalleşmede gerçekleşen hızlı dönüşüme ayak uydurmak amacıyla gerekli olan en önemli yetkinliklerden “veriden değer yaratma” konusundaki yatırım ve projelerini devam ettirerek, bu kapsamda “Yapay Zekâ Veri Analisti Programı”nı faaliyete geçirdi.

Tofaş tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, nisan ayında başlayan ve Tofaş çalışanlarına, sürdürülmekte olan yapay zekâ projelerine paralel teknik yetkinlik kazandırmayı hedefleyen projenin ilk adımı, Microsoft ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Program katılımcılarına Tofaş Fabrikası’nda düzenlenen bir tören ile sertifikaları takdim edildi. Tofaş Bilgi ve İşlem Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu’nun ev sahipliğindedüzenlenen törende, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz ile Tofaş ve Microsoft yönetiminden isimler yer aldı.

Programa, üretim, kalite, tedarik zinciri, İK gibi farklı alanlarda görev alan toplam 40 Tofaş çalışanı katıldı. Katılımcılara, verinin anlamlandırılması, toplanması, analiz edilmesi, tahminlemesi gibi konuların yer aldığı veri hazırlığı sürecinde rol üstlenmelerine yardım edecek 45 saat sınıf eğitimi ve de 150 saat online eğitim verildi. Tofaş Bilgi İşlem Teknolojileri (BİT) veri bilimi ekibi de katılımcı gruplara önderlik yaptı.

Katılımcılardan meydana gelen toplam 8 ekip, eğitimin bitiminde kendi iş birimlerinden birer proje seçti ve Microsoft Azure platformunda uygulamalı olarak çalışmalar yaptı. Projelerin gerçek hayatta uygulanabilir, geçmişten bu yana süren bir problemin çözümüne yönelik olmasına özen gösterildi.

Program kapsamında her ekip en az yüzde 80 başarı oranına sahip bir yapay zekâ modeli ile gerçekte var olan bir probleme çözüm geliştirdi. Katılımcıların bazıları da program dahilinde elde ettikleri sonuçları üretim hattında deneyimleme imkânı yakaladı. Program kapsamında elde edilen başarının ardından çalışmaların Microsoft Başarı Hikayesi olarak değerlendirilmesini kararlaştırıldı.

Tüm bunlarla beraber veriyi anlamak, yorumlamak, işlemek adına izlenilecek tüm adımların Tofaş’ın tüm birimlerinde bir kültür haline gelmesini sağlamak maksadıyla Tofaş Akademi’de de sürekli eğitimler gerçekleiştirrmesi kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2019, 15:50
YORUM EKLE

Omron 2

Aha

Dergiler