banner1322
x

TOBB AÇIKLADI: TÜRKİYE STARTUP PLATFORMU KURULUYOR

TOBB, Google.org'un desteğiyle hem ekosistemi güçlendirmek hem de tek çatı altında toplamak adına Türkiye Startup Platformu'nu hayata geçirecek.

TOBB AÇIKLADI: TÜRKİYE STARTUP PLATFORMU KURULUYOR
Endüstrideara

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Google.org'un desteğiyle, Türkiye start-up ekosistemini güçlendirecek ve Türkiye'nin "start-up gücü"nü tek bir çatı altında toplayacak Türkiye Startup Platformu'nu hayata geçiriyor.

YATIRIMCILAR VE MÜŞTERİLERLE BİR ARAYA GETİRECEK

TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, Platform, Türkiye'de faaliyet gösteren start-upları kayıt altına alarak, gelişimlerini izleyecek ve görünürlüklerini artırarak, onları yatırımcılar ve müşterilerle buluşturacak.

Hazırlanacak internet uygulaması üzerinden erişilecek platformda startuplar, ekiplerini beyan edebilecek, ürün ve hizmetlerini sergileyebilecek, ticarileşme ve büyüme yolunda ihtiyaç duydukları yatırım, müşteri, eğitim ve mentorluk hizmetlerini platform çatısı altında sunulacak hizmetlerden karşılayabilecek.

"TÜRKİYE'DEKİ GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'yi teknoloji odaklı girişimcilerin merkezi haline getirmek için yeni bir projeye başladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Ülkemiz startuplarını kayıt altına alacak, gelişimlerini izleyecek ve desteğe ihtiyaç duyduklarında yanlarında olacağız. Bir tırtıl, kelebeğe dönüşürken nasıl kozaya ihtiyaç duyuyorsa, startuplar büyük işletmelere dönüşürken bu platform onların kozası olacak. Her bir fikri ayrı bir kozaya alacak, bu kozada onları ticari hayata hazırlayacak ve ardından yuvadan ayrılarak her birinin dev işletmelere dönüşmelerini dileyeceğiz. Yeni fikirleri hayata geçirecek ve bunları ticarileştirerek hep birlikte yeni zenginlik kaynakları, istihdam alanları oluşturacağız. Türkiye Startup Platformu ile ülkemizdeki girişimcilik ekosistemini daha da güçlendireceğiz. Startuplar konusunda faaliyet gösteren tüm kuruluş, girişim ve uzmanların bu projeye katkı vermelerini, etkin katılımlarını bekliyorum."

Fikirlerin hayata geçirilmesinde yatırımcıların çok önemli payı olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Projede portföy yönetim, girişim sermayesi ve yatırım şirketleri ile fonlar, finans kuruluşları ve büyük işletmelere de önemli hizmetler sağlanacak. Startup ekosisteminin buluşma noktası olacak Türkiye Startup Platformu'nu, Ocak 2023'te tüm tarafların kullanımına açacağız." dedi.

"500 BİN DOLARLIK KAYNAK DESTEĞİNDE BULUNDUK"

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu da ülkenin genç nüfus ve girişimcilik kültürü sayesinde her geçen gün teknoloji ve inovasyon odaklı girişimlerin sayısının arttığını belirterek, "Ülkemiz bu alanda çok büyük bir potansiyele sahip. Türkiye'den çıkan startuplar dünyada da görünür oluyor, yatırım alıyor. Dünyada indirilen oyunların yüzde 9'u Türkiye'deki oyun üreten firmalara ait." değerlendirmesinde bulundu.

Keteloğlu, TOBB'un öncülüğünde de söz konusu ekosisteme katkıda bulunmanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, "Teknoloji girişimciliğinin tüm aktörlerini kapsayacak Türkiye Startup Platformu'nun hayata geçmesi için Google.org aracılığıyla 500 bin dolarlık kaynak desteğinde bulunduk. Ülkemizde teknoloji ve inovasyon odaklı girişimlere, eğitim ve mentorluk desteği verilmesi ve bu girişimlerin yatırımcı ve sanayicilerle bir araya getirilmesi amacıyla hayata geçirilen Türkiye Startup Platformu bu alanda önemli bir kolaylaştırıcı olacak." diye devam etti.

Google'ın Türkiye'de faaliyet gösterdiği 15 yılı aşkın sürede Türkiye'deki girişim ekosistemine sağladığı katkılardan bahseden Keteloğlu, bireylerin, bilhassa gençlerin, teknoloji ürün ve hizmetlere adaptasyonu anlamında kamu ve sivil toplumdaki iş ortaklarıyla beraber önemli çok sayıda projeye imza attıklarını söyledi.

POLİTİKA ÖNERİLERİ VE EYLEM PLANI OLUŞTURULACAK

Projenin ilk aşamasında, start-up'ların eğitim ve mentorluk ihtiyaçları belirlenecek ve ekosistemde yer alan paydaşlar ile bir araya gelinerek, start-up'ların gelişmesinin önündeki engeller belirlenecek. Start-up'ları destekleyecek politika önerileri ve eylem planı oluşturularak kamu kurumları ile paylaşılacak. Eylem planı sonrasında platform 2023 yılının ocak ayında start-up'ların erişimine açılacak.

Start-up'lar, yatırımcılar, müşteriler, teknik ekipler, inovasyon ve hızlandırma programları ve eğitim ile mentorluk hizmetleri de dahil olmak üzere gereksinimleri olan pek çok olanağı platform üzerinden karşılayabilecek. Start-up'lar ayrıca platform çatısı altında oluşturulacak metaverse buluşma noktası ile birbirleriyle iletişim kurabilecek ve fikir alışverişinde bulunabilecekler.

Ek olarak, projede yeni nesil topluluk yönetim araçlarıyla bir start-up topluluğu oluşturulması planlanıyor. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2022, 00:01
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını