TMO'nun depolarındaki fındığın satılması istendi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı olan Edip Sevinç, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) depolarındaki fındığa ilişkin, "Ürünün depolarda beklemesi yerine ihracat olarak dövize dönmesi memleketimizin hayrınadır." şeklinde konuştu.

TMO'nun depolarındaki fındığın satılması istendi
Endüstrideara

ORDU (AA) - Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı olan Edip Sevinç, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) depolarındaki fındığa ilişkin, "Ürünün depolarda beklemesi yerine ihracat olarak dövize dönmesi memleketimizin hayrınadır." şeklinde konuştu.

Sevinç, basın mensuplarına, fındık ihracatının sezon başında öngörüldüğü gibi sürdüğünü, küçük aksaklıklar dışında her şeyin normal seyrinde olduğunu  dile getirdi.

Bütün fındık fabrikalarının açık ve çalışır halde olduğunu söyleyen Sevinç, sınır kapılarında devletin aldığı tedbir ve önlemleri sonuna kadar desteklediklerini, yaşanan gecikmelerin de normal olduğunu belirtti.dan da bahsederek, "TMO'nun hala deposunda fındık olduğunu biliyoruz. Biz o ürünün de satışa çıkarılması taraftarıyız." işeklinde konuştu.

İhracat sürerken TMO'nun fındık satışının sektör adına olumlu olduğunu dile getiren Sevinç, "Çünkü artık üreticinin elinde fındık yok. Dolayısıyla TMO'nun bu saatten sonra fındığı bekletmesinin ülke adına faydası olmaz. O nedenle depolardaki fındığın satışı ülke adına faydalı bir adım olacaktır. Ürünün depolarda beklemesi yerine ihracat olarak dövize dönmesi memleketimizin hayrınadır." şeklinde konuştu.

Sevinç, TMO'nun sezon başından bu yana attığı hamleleri olumlu bulduklarının altını çizerek, şöyle devam etti:

"İhracatçılar olarak sezon başından bu yana ofisin attığı adımların hiçbirine itirazda bulunmadık. TMO'nun sezon başında verdiği fiyat da gayet makuldü. Özellikle piyasanın düşüşe geçtiği dönemde fiyatı gerekli yere çekmesi başarılı bir operasyondu. TMO'yu genel anlamda başarılı buluyoruz. Sayın genel müdürlerine de görüşmelerimizde bunu ifade ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 21:59
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını