TKDK'nin desteğiyle Sivas'ta kurulan tesiste günde 1,5 ton mantar üretimi gerçekleştiriliyor

Sivas'ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) desteğiyle kurulan mantar üretim tesisinde günlük 1,5 ton üretim gerçekleştiriliyor.

TKDK'nin desteğiyle Sivas'ta kurulan tesiste günde 1,5 ton mantar üretimi gerçekleştiriliyor
Robot Zirvesi

SİVAS (AA) - Sivas'ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle faliyete geçirilen mantar üretim tesisinde günlük 1,5 ton üretimi gerçekleştiriliyor.

Konuyla ilgili olaral Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, Vali Salih Ayhan, TKDK Sivas İl Koordinatörlüğü tarafından desteklenerek faliyete geçirilen mantar üretim işletmesine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Merkeze bağlı Bostancık köyü yolu üzerindeki 12 bin metrekare alana devlet desteğiyle 4 milyon lira maliyetle kurulan tesisi ziyaret eden Ayhan, işletme sahibi Nihat Yapar'dan bilgi edindi.

İç Anadolu'nun en modern mantar üretim tesisinde üretime geçilmesinin ötürü mutluluğu ile yaşadıklarını anlatan Ayhan, "TKDK, İPARD kapsamında hibe ile yapılan üretim tesisinde 30'a yakın personel istihdam ediliyor. Tesiste 135'er metrekarelik 11 odada günlük 1,5 ton mantar üretiliyor. Sivas ve çevre illerin mantar ihtiyacını karşılayan tesiste kadınların da çalışarak evine ekmek götürmesi bizleri mutlu ediyor. Sivas, Türkiye'nin mantar merkezi olma yolunda ilerliyor."  şeklinde konuştu.

Sivas'ın tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda en fazla proje üreten ve hibe alan illerin başında yer aldığının altını çizden Ayhan, şöyle devam etti:

"TKDK projeleri sayesinde yaklaşık 2 bin kişilik istihdam sağlanmıştır. Sivas'a 125 süt üretim tesisi, 40 besi çiftliği, 4 süt işleme tesisi, 2 süt toplama merkezi, 3 kırmızı et işleme tesisi, 3 meyve-sebze işleme, soğuk hava deposu, 361 bitkisel üretim-işleme ve pazarlama projesi, 230 arıcılık projesi, 1 zanaatkarlık ve katma değerli ürünler projesi, 6 kırsal turizm tesisi ekonomiye kazandırılmıştır."

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 12:31
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını