banner1013
x

Ticaret Bakanı Pekcan bugün Hırvatistan'ı ziyaret ediyor

Ticaret Bakanı olan Ruhsar Pekcan, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla bugün Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e bir ziyaret gerçekleştirecek.

Ticaret Bakanı Pekcan bugün Hırvatistan'ı ziyaret ediyor
EndüstrideAra2

ANKARA (AA) - Ticaret Bakanı olan Ruhsar Pekcan, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla bugün Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e bir ziyaret gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili olarak bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Pekcan, Hırvatistan Ekonomi, Girişimcilik ve El Sanatları Bakanı Darko Horvat, Hırvatistan Dışişleri ve AB İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile bir araya gelecek.

Pekcan, Ticaret Bakanlığının koordinasyonu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Hırvatistan Ekonomi Odasının organizasyonunda, iki ülkenin firmalarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan Türkiye-Hırvatistan Yuvarlak Masa Toplantısı'nda da yer alacak.

Ziyarette ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirilmesinin ile birlikte ayrıca Hırvatistan'ın bu senenin başında devraldığı ve haziran ayı sonuna kadar yürüteceği AB dönem başkanlığı sebebiyle Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi ve AB tarafından Türkiye'den ithal edilen demir çelik ürünlerine yönelik önlemlerin ele alınması planlanıyor.

Türkiye'nin Hırvatistan'a Genel Ticaret Sistemi'ne göre ihracatı geçen sene bir öncekiseneye göre yüzde 6,3 artarak 440,5 milyon dolara, bu ülkeden ithalatı ise yüzde 5,3 artışla 224 milyon dolara ulaştı. Böylece iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 664,5 milyon dolar şeklinde gerçekleşti.

Öte yandan, Türk müteahhitlik firmalarının Hırvatistan'da toplam 668 milyon dolarlık toplam 7 projesi mevcut.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 11:10
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Dyson

Dergiler