banner1322
x

Temassız ödeme yaygınlaşıyor

Şubat ayında bankalar arası Kart Merkezi verilerine göre günlük temassız ödeme adedi 1 milyona dayandı.

Temassız ödeme yaygınlaşıyor
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) –  Temassız ödeme adedi Şubat ayında, bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre günlük 1 milyona yaklaştı. Şubat ayı kartlı ödeme verilerine ilişkin BKM, yazılı açıklamada bulundu. 

Bu durumda 90 TL altındaki işlemlerde bugün kolay, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağlayan temassız teknolojisi sayesinde, şifre girmeden ve vakit kaybetmeden ödeme yapılabiliyor.
Temassız dönüşümle beraber şubat ayı verilerine göre bugün banka kartlarının yüzde 18'inin, kredi kartlarının yüzde 48'inin, ödeme noktalarında ise terminallerin yüzde 55'inin temassız teknolojisiyle uyumlu olduğu görülüyor.

 Hem kart kabul noktasında hem de kart tarafında temassız yaygınlığı hızla artmaya devam ediyor.
Şubat sonu itibarıyla temassız kredi kartı 32 milyona, temassız banka kartı 27,8 milyon ve temasız terminal sayısı da 1,3 milyon adede ulaştı. Temassız kullanım geçen yıl, 2017'in 1,5 katına çıktı.  Aynı hızla 2019 yılında ise temassız kullanımının artmaya devam ettiği görülüyor. Yaklaşık 1 milyon adet şubat ayında günlük temassız işlem gerçekleşti. 
2018 yılı şubat ayında toplam internet harici fiziki ödemelerin yüzde 3,1'i temassız olarak gerçekleşti. Bu oranın bu yıl yüzde 6'yı geçtiği görülüyor. Paylaşılan verilere göre temassız işlem ortalamasının ise

33 TL'ye çıktığı bilgisine de  ulaşılıyor.

EN ÇOK MARKET VE GIDA SEKTÖRÜNDE KULLANILIYOR

Temassız işlemlerde 2018 yılı mart ayında şifresiz işlem limitinin 50 TL'den 90 TL'ye çıkarılmasıyla beraber küçük ölçekli harcamalarda kullanılan özelliğin artık akaryakıt, perakende ve ulaşım gibi sektörlerde de tüketicilere kolaylık sağladığı ve yaygınlaştığı görülüyor.
 En fazla market ve yemek sektörlerinde kullanıcıların temassız ödemeyi tercih ettiği gözlemlenirken, taşımacılık-ulaşım, çeşitli gıda ve akaryakıt sektörleri temassız ödemenin en fazla tercih edildiği diğer sektörler oldu.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 15:02
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını