Tekstil ve hazır giyim ülkenin göz bebeği

- Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay: - "Tekstil bizim göz bebeğimiz, hazır giyim de bizim göz bebeğimiz. Önümüzde hedefler var. Bu hedefleri gerçekleştirmeliyiz. Biz devlet olarak, Ticaret Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız" - İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe: - "İHKİB’in kurulduğu tarihten bugüne hazır giyim ihracatımızı 18 kat artırarak 1 milyar dolardan 18 milyar dolar sınırına çıkardık" - "Rekabetin karmaşık hale geldiği bu dönemde ortalama 18-19 dolar kilogram birim fiyatı ile hedeflerimize ulaşabilmemiz çok kolay değil"

Tekstil ve hazır giyim ülkenin göz bebeği
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Ticaret Bakan Yardımcısı olan Rıza Tuna Turagay, Türkiye'nin ihracatının 168 milyar dolara seviyesine ulaştığını ve bunda hazır giyimin payının yüzde 11  olduğuna dikkat çekerek, tekstil ile giyimin ülkemizin göz bebeği olduğunu ve Ticaret Bakanlığı olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Turagay, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği 'nin (İHKİB) düzenlediği iftar ve ödül töreninde tekstil ile hazır giyim sektörüne ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Konfeksiyon ile hazır giyim ihracatının Türkiye'nin ihracatına destek kattığını vurgulayan Turagay, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 17,6 milyar dolara ulaştığını belirterek, Ben ilk memuriyete başladığım zaman 1 milyar dolarlar bile bize hayal gibi geliyordu dedi.

Ülkenin ihracata dayalı büyüme stratejisinin ilerlemesinde sektörün son derece önemli katkı sağladığını hatırlatan Turagay, Türkiye'nin ihracatının 168 milyar dolar seviyesine ulaştığını, hazır giyimin ise bunda yüzde 11 paya sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dünyada en fazla ihracat gerçekleştiren 37. ülke konumunda olduğunun altını çizen Turagay, ülkenin hazır giyim alanında dünyanın en büyük 6. ihracatçısı olarak kendini kanıtladığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 18:00
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını