TEKSTİL İHRACATINDA GÜNEYDOĞU DAMGASI

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan Fikret Kileci, bölgedeki sektör temsilcilerinin geçen yılki ülke ihracatında yüzde 23 pay sahibi olduğunu açıkladı.

TEKSTİL İHRACATINDA GÜNEYDOĞU DAMGASI
Endüstri 40 Zirvesi

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan Fikret Kileci,  yapmış olduğu yazılı açıklamasında, 2021 senesinde Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörünün yüzde 39,3 artışla 10,1 milyar dolar değerinde ihracat yapıldığını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğinin ise 2021'de önceki seneye oranla dış satımda yüzde 43'lük artış yaşadığını, 2 milyar 298 milyon 514 bin dolarlık döviz girdisi sağladığını aktaran Kileci, böylelikle bölgenin ülke ihracatından yüzde 22,7'lik pay aldığını dile getirdi.

Sektörden AB ülkelerine yönelik olarak gerçekleştirilen ihracatın giderek arttığına dikkat çeken Kileci, şöyle devam etti:

"2021 yılında 183 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise 437,8 milyon dolarla Irak, 349,3 milyon dolarla Birleşik Krallık ve 332,5 milyon dolarla İtalya olmuştur. Sektördeki üretim standartlarının yükselmesi ve katma değerli ürün ihracatı arttığından, 2021 yılı boyunca AB ülkelerinin ihracatımız içerisindeki payı giderek büyümüştür. Tekstil Birliğimiz bu olumlu tablonun oluşması için yıl boyunca çalışmalarını sürdürmüş, Almanya, Avusturya ve Fransa pazarlarına yönelik olarak düzenlenen Medikal Tekstil ve Kişisel Koruyucu Ekipman Sanal Ticaret Heyeti ile hem kişisel koruyucu ekipman hem de bu ekipmanların üretiminde kullanılan non-woven kumaşların üretiminde sahip olduğu potansiyeli değerlendirmiştir." (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını