banner1322
x

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ’NDE 7 SEKTÖRE YERLİLEŞME DESTEĞİ

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamında desteklenecek ürünler belirlendi. Katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi" kapsamında, 7 odak sektörde yerli üretimin sağlanması için destek verilecek. Buna ilişkin 919 ürün ve yenilikçi alan listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ’NDE 7 SEKTÖRE YERLİLEŞME DESTEĞİ
Endüstri 40 Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Öncelikli Ürün Listesi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, Türkiye'de katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, 11. Kalkınma Planı'nda belirlenen orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyesindeki odak sektörlerdeki 51 milyar dolarlık cari açığın azaltılması ve bu alanlarda yerli üretimin sağlanması için öncelik verilecek ürünler belirlendi. 

7 SEKTÖR ÖNE ÇIKTI

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamında, orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip sektörler olan "kimya", "eczacılık", "tıbbi ve dişçilik ile ilgili araç gereçler imalatı", "bilgisayar, elektronik ve optik", "elektrikli teçhizat", "makine", "ulaşım araçları" veya bu 7 alanda  sektörün gelişimi için kritik önemi olan diğer sektörlerden seçilen 919 ürün ve yenilikçi alan listesi Resmi Gazete'den ilan edildi.

Dış ticaret verileri, küresel rekabet koşulları, yerel ve küresel talep eğilimi, yurt içi üretim yetkinliği ve kapasitesi, sektörel ve sektörler arası teknolojik gelişime katkı gibi kriterler dikkate alınarak belirlenen liste farklı seviyelerde ürün kodları ve kullanılacak teknolojiler şeklinde tanımlanabilecek.

Başvuru yapacak firmalar açısından öngörülebilirliği artırmak amacıyla, bu yıl, "Mobilite", "Sağlık ve Kimya Ürünleri", "Dijital Dönüşüm" ve "Üretimde Yapısal Dönüşüm" başlıkları altında 4 çağrı yer alacak.(AA)
 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2021, 14:33
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını