TEKNOFEST KARADENİZ'E REKOR BAŞVURU

TEKNOFEST Karadeniz için geri sayım devam ederken, bu yılki yarışmalara 500 binin üzerinde yarışmacı rekor bir katılımla başvuruda bulundu.

TEKNOFEST KARADENİZ'E REKOR BAŞVURU
Endüstrideara

Tam bağımsız bir Türkiye vizyonuyla TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilen Teknoloji Yarışmaları yeni rekorlara koşuyor.

Festivalde bu yıl 40 ana yarışma-99 farklı kategoride düzenlenen yarışmalara 149 bini aşkın takım 500 binden fazla yarışmacı rekor bir katılımla başvuruda bulundu. Başvuru süreci devam eden yarışmaların da tamamlanmasıyla beraber rekorunu tazeleyecek olan festival, Teknoloji Yarışmalarıyla 5. yılında da hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve en iyisi olmak için mücadele eden gençlerin birbirinden iddialı projelerine sahne olacak.

YÜZDE 231 ARTIŞ İLE TÜM ZAMANLARIN BAŞARISINA ULAŞILDI

Her sene bir evvelki seneye kıyasla katlanarak büyüyen bir ilgi, merak ve heyecanla takip edilen Teknoloji Yarışmaları 2018 yılında ilk kez düzenlenmiş ve 14 farklı kategorideki teknoloji yarışmalarına 4333 takım başvuruda bulunmuştu. 2019 yılında 19 farklı kategorideki teknoloji yarışmasına 17 bin takım, 2020 yılında da 21 teknoloji yarışmasına 20 bin 197 takım başvuru yapmıştı.

Geçtiğimiz 2021 yılında ise 35 farklı kategorideki teknoloji yarışmasına 45 bin takım başvuruda bulunarak milyonların gönlünde taht kuran festival kendi rekorunu kırmıştı. Bu yıl ise hem teknoloji yarışması sayısı hem de yüzde 231 artış ile tüm zamanların en büyük başarısı elde edildi.

TOPLAM PARA ÖDÜLÜ 18 MİLYON TL'Yİ GEÇECEK

TEKNOFEST Karadeniz çerçevesinde Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları arasında Roketten Otonom Sistemlere, Tarımdan Su Altı Sistemlerine, İnsansız Hava Araçlarından Yapay Zekâya kadar teknolojinin her alanında yarışma bulunuyor. Geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu yıl Hyperloop Geliştirme Yarışması, Dikey İnişli Roket Yarışması, Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmaları ve Çip Tasarım Yarışması ilk kez düzenlenecek. Yarışmalara ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri seviye ile mezun seviyesi dahil teknoloji meraklısı tüm gençler katılabiliyor.

Millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak adına ön eleme aşamasını geçen takımlara bu yıl 12 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği, TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara ise 6 milyon TL'nin üzerinde ödül veriliyor.

30 AĞUSTOS-4 EYLÜL ARASINDA SAMSUN'DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında milli mücadelenin başladığı şehir Samsun’da, Çarşamba Havalimanında düzenlenecek.

Birbirinden farklı teknoloji yarışmalarına, festivalin web sitesi üzerinden başvuruda bulunulabiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 16:20
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını