Tasarım kültürünün içerisinde olmalıyız

3. Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, tasarıma ve modaya yön veren kültürün içinde olmamız gerektiğini,belirterek, "Tasarımın gücüne ve Ar-Ge'ye her zaman inandık. Tasarım, malın artısı ve fikrin parasal karşılığıdır." dedi.

Tasarım kültürünün içerisinde olmalıyız
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Tasarıma ve modaya yön veren kültürün içerisinde olmamız gerekiyor. TİM olarak tüm sektörlerde tasarımı destekliyoruz." dedi.

Ticaret Bakanlığı ve TİM'in destekleriyle, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) bünyesinde ayakkabı sektöründe tasarım ve inovasyona katkıda bulunmak ve katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen "3.Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması"nın ödülleri sahiplerini buldu.

Ödül töreninde konuşan Gülle, katma değerli ihracatın önemli olduğunu belirterek, "Öncelikle ait olduğum bir camianın böyle güzel bir organizasyonunda birlikte olmak benim için büyük mutluluk. Tasarımın gücüne ve Ar- Ge'ye her zaman inandık. Tasarım, malın artısı ve fikrin parasal karşılığı. Tasarım, Ar-Ge ve inovasyon ile ilgili söyleyecek ve yapılacak çok şey var. Böyle bir organizasyonu başlattıkları için İDMİB ailesine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Daha fazla ihracat yapılması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun da iki yolu var. Ya miktar bazında çok yapacağız ya da sattığımızı değerli yapacağız. Dünyayla birlikte her şey değişiyor. Yeni dünyada tüketici istekleri ve talepleri ön planda. Tasarıma ve modaya yön veren kültürün içerisinde olmamız gerekiyor. TİM olarak tüm sektörlerde tasarımı destekliyoruz. Biliyoruz ki gelecek tasarlanmış ürünlerde. Bu işi yapacak olanlar da gençlerdir. Gençlerimizi sektörümüze kazandırmanın en iyi yolu bu yarışmalardır. Tasarım bilincini artırmak adına TİM olarak Tasarım Haftası düzenliyoruz. Önümüzdeki ay tüm sektörlerin tasarlanmış ürünlerini göz önüne çıkartacağız. Türkiye'nin ihracatını inovasyonla, katma değerle ve tasarımla büyüteceğine inanıyoruz. Sektörün bu konuda sonuna kadar arkasındayız."

- İhracatta katma değer için tasarımın önemine yürekten inanıyoruz

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak da sektör olarak ihracatta katma değer için tasarımın önemine yürekten inandıklarını dile getirerek, "İhracatçılarımız yaşadığı her türlü zorluğa rağmen, üretmeye, ihracatta rekorlar kırmaya ve yeni başarı hikayeleri yazmaya devam ediyor. Ayakkabı sektörümüzde çift başına 60 dolara varan çok yüksek ihracat değerlerine ulaştık. Bu rakamı daha da yukarılara taşımanın yolu tasarımdan, yani bu salondan geçiyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 17:49
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını