Tapu sorgulama nasıl yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sitesinden tüm parsel sorgulama işlemleri kolayca yapılabiliyor. Peki, vatandaşlar sorgulamayı yaparken nelere dikkat etmeli?

Tapu sorgulama nasıl yapılır?
Enerji Zirvesi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TKGM) internet sitesinden tüm tapu ve parsel sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlardan yapılabilen bu sorgulama vatandaşların işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Peki sorgulama işlemi yapılırken nelere dikkat edilmeli? Tüm tapu ve parsel sorgulama işlemlerinizi nasıl yapabileceğinizi sizler için derledik.

SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) üzerinden yapılan bu sorgulama, aynı zamanda vatandaşların kadastro müdürlüklerindeki taşınmazlarına dair tüm tapu bilgilerini eşleştirerek, uluslar arası standartlardaki harita servisleri vasıtasıyla ihtiyaç duyulan bilgileri de e-Devlet kapısında da sunuyor. Bu uygulama ve servisler ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/ sitesindeki ilk ve tek coğrafi servis olma özelliğine sahip.

https://www.tkgm.gov.tr/tr sitesinde parsel sorgulama kısmından işlem gerçekleştirilebiliyor. Şehir, ilçe, belde, ada, mahalle, köy ve sokak bilgilerinin girildiği panel içerisinde yapılan sordulama, bilgileri anında vatandaşlara ulaştırıyor. Girilen bilgilerin ardından parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü sorgulamayı yapanın ekranına direkt olarak çıkıyor.

Siz de tapu ve parsel sorgulama işlemlerinizi https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 18:23
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını